i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Powstało w wolnej Polsce

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Maksymiuk / Avdeeva

pt. 25.05, godz. 19:30
sob. 26.05, godz. 18:00

Więcej...

Przesłuchania do OFN

zmiana dat przesłuchań!
Więcej...

Zakończenie sezonu

OFN, ChFN
Kaspszyk / Michałowski / soliści

pt. 8.06, godz. 19:30
sob. 9.06, godz. 18:00

Więcej...

3. Tydzień Dziecka

Oba koncerty dla Małych Melomanów 3 czerwca w programie "Tygodnia Dziecka"
Więcej...
przejdź do listy

Krzysztof Penderecki, Henryk Wojnarowski i Chór Filharmonii Narodowej uhonorowani najbardziej prestiżową nagrodą fonograficzną w kategorii "najlepsze nagranie chóralne".

12 lutego 2017 w Los Angeles po raz 59. przyznano najbardziej prestiżowe nagrody fonograficzne - Grammy. W kategorii Best Choral Performance ("najlepsze nagranie chóralne") zwyciężyło nagranie zrealizowane w Filharmonii Narodowej - Penderecki conducts Penderecki vol. 1 z dziełami chóralnymi Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru i Orkiestry FN pod dyrekcją kompozytora. Chór do nagrania przygotował Henryk Wojnarowski. 

Najnowszy album Krzysztofa Pendereckiego jest wyjątkowy z wielu względów. To pierwsza płyta z nowej serii - Penderecki conducts Penderecki / Warsaw Philharmonic. Zawiera pierwsze nagranie studyjne kompozytora z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Jest również światową premierą fonograficzną jednej z najnowszych kompozycji Pendereckiego – Dies Illa. Album zawiera także nową interpretację jednego z utworów, które zapoczątkowały światową karierę kompozytora – Psalmów Dawida, oraz dwa inne dzieła - Hymn do Św. Daniiła i Hymn do Św. Wojciecha. W nagraniu wzięli udział wybitni soliści - Johanna Rusanen, Agnieszka Rehlis oraz Nikolay Didenko. 

Dies Illa na 3 solistów, chór i orkiestrę (2014)
Hymn do św. Daniiła na chór mieszany i orkiestrę (1997)
Hymn do św. Wojciecha na chór mieszany i orkiestrę (1997)
Psalmy Dawida na chór mieszany i perkusję (1958)
 
Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej
Krzysztof Penderecki – dyrygent
Henryk Wojnarowski – dyrektor chóru
Johanna Rusanen – sopran
Agnieszka Rehlis – mezzosopran
Nikolay Didenko – bas

 

Nagranie zostało zrealizowane w Filharmonii Narodowej w czerwcu 2015 przez Andrzeja Sasina i Aleksandrę Nagórko (CD Accord) i wydane przez Warner Classics w serii Warsaw Philharmonic.

 

 

Złoty gramofon trafi do Filharmonii już po raz drugi. Poprzednia nagroda przyznana została w 2013 również za nagrania utworów Krzysztofa Pendereckiego (Fonogrammi, koncert na róg, Partita, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, De natura sonoris). Orkiestrą Filharmonii Narodowej dyrygował Antoni Wit.

Chór Filharmonii Narodowej otrzymał dotąd aż 6 nominacji do nagrody Grammy (pierwsza w 1991 roku, kolejne w 2004, 2005, 2007, 2008 i 2009), wszystkie pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego. Tegoroczna nagroda jest ukoronowaniem wieloletniej pracy pforesora Wojnarowskiego z zespołem, którą zakończył w 2016. 

Wkrótce ukaże się kolejna płyta z udziałem Chóru i Orkiestry FN, wydana przez Warner Classics, tym razem z utworami Karola Szymanowskiego.

Koncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign