i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Koncerty kolędowe

Chór Filharmonii Narodowej
Michałowski / Wilczyńska / Pankowiak / soliści

13 i 16 grudnia 2018

Więcej...

Händel - Mesjasz

Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej
Haselböck / Im / Orliński / Boden / López

21 i 22 grudnia 2018

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej:

sob., 22 grudnia, godz. 18:00

Więcej...
przejdź do listy

Urodzony w Warszawie, w polskiej rodzinie o żydowskich korzeniach Mieczysław Weinberg tu kształcił się (m.in. u Józefa Turczyńskiego) i rozpoczynał karierę. Później, uciekając przed niemiecką machiną zbrodni schronił się w ZSRR i kraj ten stać się miał jego drugą ojczyzną, w której zdobył wielkie uznanie (wspierał go doceniający jego talent Szostakowicz – Weinberg zaś był świetnym interpretatorem jego dzieł). Szczególnie pamiętano jego dokonania filmowe (m.in. ścieżka dźwiękowa do głośnego obrazu Lecą żurawie), inne spośród bardzo licznych kompozycji stosunkowo rzadko wykonywano poza Rosją. Zmienia się to w ostatnich latach, a istotnym impulsem dla renesansu muzyki Weinberga było wystawienie jego opery Pasażerka na festiwalu w Bregencji (później w Warszawie) w 2010 roku.

Paryska publiczność usłyszy IV Symfonię a-moll Mieczysława Weinberga, dzieło kompozytora niezwykle ważnego dla maestro Jacka Kaspszyka. Obecny renesans twórczości Weinberga to w znacznej mierze zasługa obecnego Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej, który regularnie nagrywa dzieła tego kompozytora i zamieszcza je w programach swoich koncertów. IV Symfonia to utwór dla stylu Weinberga emblematyczny – wirtuozowski, dramatyczny, pełen zaskakujących kontrastów i czarnego humoru.

W pierwszej części koncertu zabrzmi najbardziej dramatyczny, jedyny minorowy z pięciu koncertów fortepianowych Beethovena – subtelny hołd dla uwielbianego Mozarta i jego koncertu w tej samej tonacji, lecz zarazem dzieło nowatorskie, otwierające okres kompozycji „heroicznych”. Solistą wieczoru będzie niemiecki pianista Lars Vogt.

Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Dyrektora Artystycznego wystąpi po raz pierwszy w kompleksie muzycznym La Seine musicale, który został otwarty 21 kwietnia 2017 na zachodnim krańcu wyspy Île Seguin, znajdującej się na Sekwanie w granicach administracyjnych Boulogne-Billancourt obok Paryża.

 

www.laseinemusicale.com

 

Koncert 10 marca 2018 w Audytorium La Seine Musicale odbędzie się w ramach wieloletniego programu MKiDN „Niepodległa”.

www.culture.pl

Koncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign