i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Koncert symfoniczny

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Tomasiewicz / Baráti

pt., 26.04, 19:30
sob., 27.04, 18:00

Więcej...

Moniuszko na Moniuszki

5 maja Filharmonia świętować będzie
200. rocznicę urodzin
Stanisława Moniuszki

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej:

wtorek, 7 maja, 19:00

Więcej...

Garrick Ohlsson

Boston Symphony Chamber Players
Garrick Ohlsson - fortepian

wtorek, 14 maja, 19:00

Więcej...

Brot & Sterne / lira korbowa

Matthias Loibner

Matthias Loibner od 25 lat kontynuuje swoją podróż z lirą korbową (niem. Drehleier, franc. vielle à roue, wł. ghironda) przez rozmaite regiony świata, epoki i gatunki muzyczne. Chętnie zapraszany do wielu niezwykłych projektów, swoje wrażenia z podróży, spotkań i obserwacji gromadzi w dźwiękach swojego instrumentu, tworząc ponadczasową impresję muzyczną zbudowaną z szerokiego repertuaru muzyki poważnej, klasycznej, elektronicznej, tradycyjnej, a także owoców własnej wyobraźni. Jego ekspresyjna gra zyskała mu miano Jimiego Hendrixa i Astora Piazzoli liry korbowej, lecz także Harry’ego Pottera czy Jamesa Bonda tego instrumentu.

Urodzony w 1969 roku w Austrii, Matthias Loibner rozpoczynał edukację muzyczną od fortepianu i gitary. Jako 17-latek uciekł z domu i został ulicznym artystą. Później jednak podjął studia kompozycji i dyrygentury w Grazu (Austria). Odkrywszy muzykę tradycyjną i lirę korbową porzucił uczelnię i poświęcił się całkowicie temu rzadkiemu, fascynującemu instrumentowi. Wkrótce zdobył za swoją grę pierwszą nagrodę w konkursie we francuskim St. Chartier (Concours des vielles et cornemuses, 1994).

W centrum dotychczasowych zainteresowań artysty znalazły się: oryginalne dzieła francuskiego baroku (które wykonywał z Christophe’m Coinem, zespołami Le Concert Spirituel, Les Musiciens de Saint-Julien oraz Riccardo Delfino), pionierskie nagrania utworów Józefa Haydna na lira organizzata (z Christophe’m Coinem i Ensemble Baroque de Limoges), aranżacje i nagranie Winterreise Franciszka Schuberta (z Natašą Mirković), a także rozszerzone wykorzystanie liry korbowej w połączeniu z elektronicznym przetworzeniem dźwięku w szerokim spektrum stylów i gatunków od world music po jazz, muzykę współczesną i improwizowaną (we współpracy m.in. z Natašą Mirković, Franzem Hautzingerem, Lucasem Nigglim, jazzbigbandgraz, Den Sorte Skole, Baselem Rajoubem, Christofem Dienzem, Christianem Zehnderem, Benedicte Maurseth, Caitríoną O'Leary oraz Rossem Daly’m). Artysta komponuje również muzykę filmową i teatralną dla takich twórców, jak Ernst M. Binder, Sandy Lopićić, Dimiter Gotscheff i Henning Mankell oraz wykłada grę na lirze korbowej i improwizację w Akademii Muzyki i Dramatu (Syddansk Musikkonservatorium) w duńskim Esbjerg, Królewskim Konserwatorium Muzycznym (Kungliga Musikhögskolan) w Sztokholmie i podczas warsztatów w Europie, Japonii, Australii oraz Brazylii. W 2008 roku Matthias Loibner inaugurował swoją unikalną instalację muzyczną Time Project, kreowaną wspólnie przez cztery europejskie zespoły (Snö, Mitsoura, Palyrria, Familha Artús) ze wschodu, zachodu, północy i południa kontynentu. Projekt (prezentowany podczas festiwali Oerol w Holandii i  La Strada w Austrii) ma ambicję pokonywać granice czasu i przestrzeni.

 

Wybrana dyskografia artysty:

Brot & Sterne: Tales of Herbst (Traumton Records, 2017)
Matthias Loibner: Lichtungen (Traumton Records, 2015)
Ensemble Baroque de Limoges: La Lira di Napoli (laborie classique, 2012)
Winterreise (Raumklang, 2010)
Zykado (Producciones efímeras, 2007)
Ensemble Baroque de Limoges: deLirium (laborie classique, 2007)
Matthias Loibner: Vielle à roue (cinq planetes, 2006)
Ajvar & Sterz (Producciones efímeras, 2006)

www.matthias.loibner.net

 

[2018]

Koncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign