i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Narodowa dla Niepodległej

Koncerty z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości

6, 7, 9/10 listopada 2018

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej
8 grudnia, godz. 18:00

Więcej...

Henryk Wojnarowski

Od roku 1978 do 2016 kierował Chórem Filharmonii Narodowej.

Dyrygenturę symfoniczno-operową ukończył w warszawskiej PWSM w klasie Stanisława Wisłockiego. W latach 1960-78 był dyrygentem i kierownikiem Chóru Teatru Wielkiego w Warszawie – przygotował tam około 80 premier i kilka prapremier operowych. Z Chórem Filharmonii Narodowej artysta z wielkimi sukcesami koncertuje od wielu lat w licznych ośrodkach filharmonicznych w kraju i za granicą z udziałem renomowanych orkiestr symfonicznych polskich i europejskich (m.in. w mediolańskiej La Scali w latach 1985, 1989 i 1990, w Berlinie, Mediolanie, Monachium, Paryżu, Rzymie, Madrycie, Jerozolimie).

Współpracował z najwybitniejszymi współczesnymi dyrygentami, takimi jak Gary Bertini, Sergiu Comissiona, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Lorin Maazel, Jerzy Maksymiuk, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Krzysztof Penderecki, Helmuth Rilling, Witold Rowicki, Jerzy Semkow, Giuseppe Sinopoli, Stanisław Skrowaczewski, Leopold Stokowski, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Bohdan Wodiczko.

Systematycznie uczestniczy w festiwalach muzycznych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy, Toruniu. Przygotował cały kanon dzieł wokalno-instrumentalnych wszystkich epok, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej muzyki współczesnej (m.in. wszystkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego z udziałem choru). Uczestniczył w wielu prawykonaniach polskich i światowych. Wraz z Chorem FN dokonał znacznej ilości archiwalnych nagrań radiowych i płytowych.

Henryk Wojnarowski ma na swoim koncie siedem nominacji do najbardziej prestiżowej nagrody przemysłu fonograficznego Grammy, sześć za nagrania dzieł Krzysztofa Pendereckiego: dwukrotnie za Pasję wg św. Łukasza (1991 – pod dyrekcją kompozytora, 2004 – pod dyrekcją Antoniego Wita), za Polskie Requiem (2005), za VII Symfonię – Siedem bram Jerozolimy (2007), za Jutrznię (2009) oraz za pierwszą płytę z cyklu Penderecki conducts Penderecki – Dies illa, Hymny do św. Daniiła i Wojciecha i Psalmy Dawida (2016), a także za płytę z dziełami Karola Szymanowskiego – Stabat Mater, Demeter, Veni Creator, Penthesilea (2008).

W kwietniu 2009 pierwsza płyta z Mszami Stanisława Moniuszki – pod jego dyrekcją – nagrodzona została Fryderykiem w kategorii Album Roku – Muzyka Chóralna i Oratoryjna, druga zaś w maju 2010 została wyróżniona przez francuską L’Académie du Disque Lyrique „Złotym Orfeuszem – Arturo Toscanini” w kategorii „za najlepszą inicjatywę fonograficzną“, za jaką uznano promocję twórczości Stanisława Moniuszki. Za ten unikatowy w historii fonografii komplet Mszy Moniuszki Henryk Wojnarowski otrzymał w 2010 Nagrodę im. C.K. Norwida (nagroda Samorządu Województwa Mazowieckiego).

W październiku 2005 roku został laureatem nagrody im. Jerzego Kurczewskiego, jedynej w kraju nagrody honorującej twórców chóralistyki, przyznawanej w Poznaniu od 1999 roku. W czerwcu 2011 roku został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Henryk Wojnarowski był w latach 1962-2002 nauczycielem akademickim, posiada tytuł profesora zwyczajnego.

Koncerty
Więcej... Koncerty poza siedzibą | Symfoniczne, oratoryjne, chóralne
Koncert z okazji 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

Współorganizacja: Burmistrz Krzysztof Strzałkowski wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

Kościół pw. Dobrego Pasterza Warszawa-Wola, ul. Szczecińskiego 5

 

Wstęp wolny

Wolfgang Amadeus Mozart - Requiem d-moll KV 626 (wersja na głosy solowe, chór i organy)
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign