i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Zakończenie sezonu artystycznego 2018/19

Zespoły Filharmonii Narodowej
Kaspszyk / Bendžiūnaitė / Mayer
pt. 31.05, 19:30
sob., 1.06, 18:00

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
Zakończenie sezonu artystycznego 2018/19

sobota, 1 czerwca, 18:00

Więcej...

Koncert symfoniczny

Tbilisi Symphony Orchestra
Vakhtang Kakhidze, Anna Tchania

niedz., 26.05, godz. 18:00

Więcej...

Opis działalności

EDUKACJA DLA WSZYSTKICH

Idea edukacji w Filharmonii Narodowej opiera się na założeniu, że rozwój i doskonalenie się człowieka jest procesem ciągłym i dotyczy wszystkich, dlatego nasze propozycje mieszczące się pod pojęciem „edukacja” są skierowane do różnych grup wiekowych – dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, zarówno tych aktywnych zawodowo, jak i seniorów. Wychodząc naprzeciw współczesnym odbiorcom chcemy działać w sposób nowoczesny, ale jednocześnie bez oderwania od tradycji, stosujemy zatem środki i narzędzia charakterystyczne dla instytucji filharmonii, czyli koncerty. Drugim nurtem naszej działalności są projekty edukacyjne. Oba te nurty wzajemnie się przenikają i uzupełniają.

KONCERTY

Koncerty dla dzieci
adresaci: dzieci w wieku 3-12 lat z opiekunami

Naszym najmłodszym słuchaczom proponujemy dwa cykle koncertów: Poranne i Popołudniowe koncerty dla dzieci w Sali Koncertowej oraz Poranki i Popołudnia dla Małych Melomanów w Sali Kameralnej. W obu cyklach stosujemy podział na koncerty dla różnych grup wiekowych: godz. 11.00 - koncerty dla dzieci młodszych (3-6 lat), godz. 14.00 - koncerty dla dzieci starszych (7-12 lat).

Sala Koncertowa:    
11.00 PORANNY KONCERT DLA DZIECI                    dzieci młodsze (3-6 lat) Dm1/Dm2
14.00 POPOŁUDNIOWY KONCERT DLA DZIECI        dzieci starsze (7-12 lat) Ds1/Ds2

Sala Kameralna:  
11.00 PORANEK DLA MAŁYCH MELOMANÓW            dzieci młodsze (3-6 lat)  Pm1/Pm2
14.00 POPOŁUDNIE DLA MAŁYCH MELOMANÓW      dzieci starsze (7-12 lat)  Ps1/Ps2


„Po prostu... Filharmonia!"
adresaci: uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci, osoby dorosłe, seniorzy

Cykl koncertowy „Po prostu… Filharmonia!” jest adresowany do wszystkich melomanów zainteresowanych szerszym i często niestandardowym spojrzeniem na muzykę klasyczną. Szczególne zaproszenie kierujemy do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów do 26 roku życia, którym proponujemy specjalne ceny biletów na koncerty cyklu - 15 zł.
Założeniem projektu jest prezentowanie różnych estetyk, stylów i tradycji muzycznych. Staramy się przedstawiać słuchaczom nowe i inspirujące zjawiska w europejskiej kulturze muzycznej, pokazujemy dzieła należące do muzycznego kanonu, ale także utwory, które dopiero walczą o uznanie publiczności.
Nieoczywistość i nieprzewidywalność naszych wyborów programowych i artystycznych nie jest sztuką dla sztuki. Przeciwnie, to tylko instrument, dzięki któremu chcielibyśmy zachęcić i zainspirować Państwa do własnych poszukiwań. 
W sezonie 2018/2019 odbędą się cztery projekty koncertowe, z których każdy opiera się na pewnej idei programowej. Poszczególne projekty zostały objęte oddzielnym abonamentem. 


Spotkania z Muzyką
adresaci: dzieci, młodzież, osoby dorosłe, seniorzy

Nasze koncerty odbywają się nie tylko w siedzibie instytucji, ale także poza nią. Każdego roku w połowie września prelegenci i współpracujący z Filharmonią Narodową artyści wyruszają w trasy koncertowe, podczas których docierają z muzyką i słowem do słuchaczy z różnych środowisk społecznych i edukacyjnych na terenie sześciu województw. Każdy z dziesięciu przygotowanych programów prezentujemy jeden raz w miesiącu (wrzesień-czerwiec) dzieciom, młodzieży, osobom dorosłym i seniorom we współpracujących z nami placówkach (przedszkolach, szkołach, domach kultury i ośrodkach pomocy społecznej).

 

PROJEKTY EDUKACYJNE

Ważną częścią programu Filharmonii Narodowej są projekty edukacyjne, które, zgodnie z ideą „Edukacja dla wszystkich”, od kilku sezonów przygotowujemy nie tylko dla najmłodszych i młodzieży, ale także dla osób dorosłych.


Otwarte próby generalne Orkiestry Filharmonii Narodowej
adresaci: uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci, osoby dorosłe, seniorzy

Zapraszamy do udziału w Otwartych próbach generalnych Orkiestry Filharmonii Narodowej, podczas których słuchacze mają możliwość uczestniczenia w procesie powstawania koncertu, obserwowania pracy dyrygenta, solistów i orkiestry. Program obejmuje wykład wprowadzający, udział w próbie oraz spotkanie i możliwość rozmowy z artystami po zakończeniu próby.
W sezonie 2018/2019 zostało zaplanowanych sześć Otwartych prób generalnych. Program oraz zasady naboru znajdują się w zakładce poświęconej projektowi.


Wolontariat
adresaci: uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci do 25 roku życia

Wolontariat Filharmonii Narodowej rozpoczął swoją działalność w 2013 roku. Jego celem jest stworzenie możliwości realizacji zainteresowań i pasji Wolontariuszy w codziennej działalności instytucji. Wspólnie z młodymi ludźmi stworzyliśmy program w możliwie najszerszy sposób wykorzystujący ich zainteresowania i potencjał: nasi Wolontariusze włączają się w produkcję Koncertów dla dzieci w Sali Koncertowej, w przerwach dziecięcych koncertów razem realizujemy animacje, tworzymy „AFISZ” - magazyn adresowany do małych i młodych melomanów, organizujemy też Otwarte próby generalne Orkiestry Filharmonii Narodowej i Dzień otwarty Filharmonii Narodowej.
 

Afisz Małego Melomana
Afisz Młodego Melomana

adresaci: dzieci i młodzież

Wydawnictwo Działu Edukacji Filharmonii Narodowej adresowane do dzieci i młodzieży, którego pomysłodawcami i redaktorami są nasi Wolontariusze. Zespół redakcyjny pracuje od sezonu 2018/2019 pod kierunkiem Agaty Kwiecińskiej. Wersja elektroniczna „Afisza” dostępna jest na stronie internetowej w zakładce Edukacja.


Współpraca z Działem Edukacji
adresaci: szkoły ponadpodstawowe, samorządy studenckie

Zachęcamy nauczycieli i przedstawicieli samorządów studenckich do podjęcia współpracy z Działem Edukacji Filharmonii Narodowej. Naszym wspólnym celem jest zachęcenie uczniów i studentów do udziału w koncertach oraz do czynnego zaangażowania w projekty edukacyjne. Zapewniamy pierwszeństwo rezerwacji biletów i bezpłatne bilety dla opiekunów na koncerty cyklu „Po prostu… Filharmonia!” oraz pierwszeństwo udziału w projektach edukacyjnych Filharmonii Narodowej.
 

Mała Narodowa
adresaci: uczniowie średnich szkół i uczelni muzycznych, artyści Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej

„Mała Narodowa” to wspólna nazwa dla projektów koncertowych, które polegają na współpracy artystów Orkiestry lub Orkiestry i Chóru złożonych z profesjonalnych muzyków - członków zespołów Filharmonii Narodowej oraz uczniów średnich szkół lub uczelni muzycznych. Połączone siły profesjonalistów i młodzieży przygotowują wspólnie programy koncertów, które następnie zostaną wykonane podczas niedzielnych Koncertów dla dzieci w Sali Koncertowej. Od początku istnienia projektu z muzykami pracuje i występuje na koncertach asystent Dyrektora Artystycznego Filharmonii, Paweł Kapuła. Intensywne próby odbywają się podczas dziesięciu dni poprzedzających każde wydarzenie, a liderzy sekcji – muzycy z Filharmonii – kierują też ćwiczeniem programu w mniejszych grupach.

 

Zwiedzanie Filharmonii
adresaci: grupy zorganizowane dzieci i młodzieży do 25 osób

Wycieczki grup dzieci i młodzieży, umożliwiające zwiedzanie gmachu i poznanie historii Filharmonii odbywające się w dni robocze o godz. 9.00 i 11.00. Odwiedzające Filharmonię grupy mogą wraz z przewodnikiem posłuchać prób Chóru i Orkiestry i obejrzeć z bliska instrumenty muzyczne.


„Z wizytą w Filharmonii”
adresaci: dzieci, młodzież, dorośli

Film zrealizowany w październiku 2013 roku podczas prób i koncertu Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka (Gustav Mahler – II Symfonia c-moll Zmartwychwstanie). Film został przygotowany we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi (WSiP) i stanowi element pomocy dydaktycznych do nauki muzyki dla uczniów szkół podstawowych.

 

 

 

 

Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign