i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Zakończenie sezonu artystycznego 2018/19

Zespoły Filharmonii Narodowej
Kaspszyk / Bendžiūnaitė / Mayer
pt. 31.05, 19:30
sob., 1.06, 18:00

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
Zakończenie sezonu artystycznego 2018/19

sobota, 1 czerwca, 18:00

Więcej...

Koncert symfoniczny

Tbilisi Symphony Orchestra
Vakhtang Kakhidze, Anna Tchania

niedz., 26.05, godz. 18:00

Więcej...
przejdź do listy

Artyści gościnni

Al Ayre Español

Zespół założony w 1988 roku przez Eduardo López Banzo podważał powszechne w tamtym okresie stereotypy związane z wykonawstwem hiszpańskiej muzyki barokowej. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu gitarowej fugi aragońskiego kompozytora Gaspara Sanza. Zamiast specjalizować się w muzyce dawnej, zespół przyjął filozofię gry „al ayre español”, w hiszpańskim stylu, realizując ten zamysł elastycznie w ramach wielu form i stylistyk muzycznych.

Zespół ma na swoim koncie 30 lat występów na czołowych festiwalach i najważniejszych scenach teatralnych Europy, 14 lat rezydencji jako orkiestra Auditorio de Zaragoza, 18 płyt CD, a także liczne krajowe i międzynarodowe nagrody i wyróżnienia (m.in. Premio Nacional de Música 2004). Niezliczone międzynarodowe trasy koncertowe i wydarzenia muzyczne bez wątpienia czynią z Al Ayre Español jeden z najbardziej znaczących zespołów hiszpańskich.

Na przestrzeni ostatniego ponad ćwierćwiecza, Al Ayre Español występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. w amsterdamskim Concertgebouw, wiedeńskich Musikverein i Konzerthaus, Tonhalle w Düsseldorfie, berlińskich Konzerthaus i Philharmonie, paryskich Théatre des Champs Elysées oraz Cité de la Musique, Teatro Real i Auditorio Nacional w Madrycie, Palau de la Musica Catalana oraz Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Leiszhalle w Hamburgu, Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Palais des Beaux Arts w Brukseli, sali Arsenalu w Metzu, lizbońskiej Fundação Calouste Gulbenkian, Palacio Euskalduna w Bilbao, rzymskim Teatro Olimpico i wielu innych. Zespół jest zapraszany do udziału w najważniejszych festiwalach, m.in. Festiwalu Wielkanocnym w Baden Baden, Bachfestspiele w Lipsku, Festiwalu Muzyki Dawnej (Oude Muziek) w Utrechcie, Internationale Festtage Alter Musik w Stuttgarcie, Festiwalu Muzycznym Szlezwiku-Holsztyna, Musikfestpiele w Dreźnie, Festival d'Ambronay, Festiwalu Haendlowskim (Händel-Festspiele) w Halle, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Oslo, Praskiej Wiośnie, Festiwalu Monteverdiego w Cremonie, Festival en el Camino de Santiago, Festival de Santander, Quincena Musical de San Sebastián oraz Festiwalu Sztuk w Hongkongu.

Płyty zespołu ukazały się pod szyldem takich wytwórni, jak Almaviva, Fidelio, Deutsche Harmonia Mundi, Harmonia Mundi France, Naïve-Ambroisie oraz Challenge Records. Sponsorami Al Ayre Español są Industrias Químicas del Ebro oraz hiszpańskie Ministerstwo Kultury. Zespół pozostaje rezydentem Auditorio de Zaragoza i ambasadorem miasta Saragossy (od roku 2011).

 

[2018]

Wykonawcy
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign