i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Zakończenie sezonu artystycznego 2018/19

Zespoły Filharmonii Narodowej
Kaspszyk / Bendžiūnaitė / Mayer
pt. 31.05, 19:30
sob., 1.06, 18:00

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
Zakończenie sezonu artystycznego 2018/19

sobota, 1 czerwca, 18:00

Więcej...

Koncert symfoniczny

Tbilisi Symphony Orchestra
Vakhtang Kakhidze, Anna Tchania

niedz., 26.05, godz. 18:00

Więcej...
przejdź do listy

Al Ayre Español / klawesyn

Eduardo López Banzo

Urodzony w Saragossie w 1961 roku, Eduardo López Banzo jest jednym z tych europejskich dyrygentów, którzy z największym przekonaniem przyjęli wykonawstwo historyczne jako filozofię estetyczną pozwalającą zbliżyć się (na ile to tylko możliwe) do źródeł i ducha poszczególnych kompozycji, dzięki czemu brzmią one świeżo i nowatorsko także dla współczesnych odbiorców, wiele wieków po swoim powstaniu.

Z wykształcenia klawesynista, Eduardo López Banzo studiował w Amsterdamie pod kierunkiem Gustava Leonhardta, który zachęcił go do propagowania muzyki hiszpańskiego baroku. Za promocję muzyki barokowego kompozytora Antonia de Literes artysta otrzymał w 2002 roku Honorowy Medal Konserwatorium Muzycznego Balearów. Znaczącym punktem w karierze artysty okazało się otrzymanie przez (założony przez niego w 1988 roku) zespół Al Ayre Español Hiszpańskiej Państwowej Nagrody Muzycznej. Wyróżnienie to, przyznane w roku 2004 przez hiszpańskie Ministerstwo Kultury za kilkanaście lat wnikliwych badań muzykologicznych i znakomitego wykonawstwa, doprowadziło w kolejnych latach do uznania Al Ayre Español za wzór wykonawstwa historycznego naśladowany przez muzyków w całej Europie.

Eduardo López Banzo dyrygował również orkiestrami symfonicznymi z Teneryfy, Gran Canaria, Galicji, Madrytu, Grenady oraz Orkiestrą Wspólnoty Walencji, a także zespołami instrumentów z epoki, m.in. New York Collegium, Philharmonia Baroque Orchestra z San Francisco, belgijskim B'Rock, Orquesta Barroca de Sevilla oraz polskimi grupami Arte dei Suonatori i KORE.

Eduardo López Banzo jest jednym z najważniejszych interpretatorów oper Händla. Prowadził spektakle operowe wystawiane m.in. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Opery w Bilbao (ABAO/OLBE), w Palau de les Arts w Walencji (z Orquestra de la Comunitat Valenciana), a także w Operze Kilońskiej (z Philarmonisches Orchester Kiel).

Artysta prowadził wykłady i kursy specjalistyczne na uniwersytetach w Salamance, Alcalá de Henares, UIMP w Santander, w Saragossie, w Konserwatorium im. J.P. Sweelincka w Amsterdamie oraz Fondazione Cini w Wenecji. Każdego roku prowadzi także znane i cenione kursy mistrzowskie wykonawstwa kantat barokowych organizowane przez Centro Nacional de Difusión Musical pod egidą hiszpańskiego Ministerstwa Kultury w León.

W październiku 2010 Eduardo López Banzo otrzymał nagrodę honorową - klucze do miasta Saragossy.

 

[2018]

 

 

 

 

Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign