i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Program sezonu 2018/2019

Repertuar nowego sezonu FN
już dostępny na naszej stronie!

Więcej...

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Dyrektor Artystyczny FN
JACEK KASPSZYK

Więcej...

Chór Filharmonii Narodowej

Dyrektor Chóru
Bartosz Michałowski

Więcej...
przejdź do listy

Artyści gościnni / fortepian

Boris Giltburg

Młody izraelski pianista Boris Giltburg przyciąga uwagę melomanów wirtuozerią, emocjonalnymi , ciepłymi, poetyckimi interpretacjami składającymi się na wspaniałe, wyjątkowe wykonania.

“His virtuosity is beyond question, but it is what he does with it that makes such a difference. There is emotional power here, together with apt tonal weight, but there is also a sensitive inwardness that reveals subtle expressive facets” (Daily Telegraph, October 2013).

Boris Giltburg urodził się w 1984 roku w Moskwie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat u swojej matki. Wkrótce potem wyjechał do Tel Awiwu i rozpoczął naukę u profesora Arie Vardiego.

W 2013 roku wygrał otrzymując pierwszą nagrodę Międzynarodowy Konkurs im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Sukces ten przyśpieszył karierę pianisty. Bespośrednio po konkursie artysta wystąpił w Musikverein w Wiedniu, Gewandhaus w Lipsku, London Southbank Centre, w Teatro Colon w Buenos Aires, na festiwalu w Colmar, z Seattle Symphony, London Philharmonic i Orkiestrą Filharmonii St. Petersburga.

Pianista wygrał Konkurs w Santander w 2002 roku. Na Konkursie im.Rubinsteina w Tel Awiwie w 2011 roku otrzymał drugą nagrodę i nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu klasycznego. Koncertował z czołowymi orkiestrami wymieniając tylko Philharmonia Orchestra, Israel Philharmonic, DSO Berlin, Frankfurt Radio Symphony, Swedish Radio Symphony, Danish Radio Symphony i Indianapolis Symphony. W 2010 roku artysta zadebiutował na BBC Proms. Regularnie koncertował  w Ameryce Południowej i Chinach, zagrał koncerty z Orchestre National du Capitole de Toulouse w Niemczech. Występował z takimi dyrygentami jak Alsop, Bělohlávek, Brabbins, De Waart, Dohnanyi, Entremont, Fedoseyev, Neeme Jaervi, Karabits, Krivine, Lintu, Petrenko, Saraste, Sokhiev i Tortelier.

W sezonie 2014/15 pianista zadebiutował z NHK Symphony Tokyo, Baltimore Symphony i Rotterdam Philharmonic, wystąpił z Israel Philharmonic, Bournemouth Symphony i Orchestre National de Belgique. Odbył tournee koncertowe w Niemczech z Orkiestrą Filharmonii Praskiej. Grał z kwartetami Borodin Quartet i Pavel Haas Quartet, wystąpił z recitalami w Toppan Hall w Tokio, Herkulessaal w Monachium, Musiksommer w Dreznie, Concertgebouw w Amsterdamie, Lingotto w Turynie i w dużej sali koncertowej Bozar w Brukseli.

Boris Giltburg nagrywał dla firmy EMI Debut. W 2012 roku wydał CD z Sonatami „Wojennymi” Prokofiewa w serii Orchid Classics. Nagranie zostało umieszczone na czołowych miejscach na liście krytyków do nagrody Classical Brits. Kolejna płyta zatytułowana Romantic Sonatas z utworami Rachmaninowa, Liszta i Griega ukazała się w 2013 roku.

“Artysta zaprezentował ponownie wspaniałą technikę, która wspomagała błyszczące, pełne ciepła i poetyki wykonanie utworów” (Gramophone, Październik 2013).

W lutym 2015 roku firma Naxos Records wydała płytę z utworami Schumanna: Carnaval, Papillons, Davidsbuendlertaenze. Płyta jest pierwszą z planowanych we współpracy z Naxosem.

Boris Giltburg jest z zamiłowania fotografem i blogerem. Jego blog o muzyce klasycznej skierowany jest do szerokiej rzeszy odbiorców.

General management: Intermusica. Reprezentacja w Polsce: AAF I.Dargiel. 

Koncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign