i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Program sezonu 2018/2019

Repertuar nowego sezonu FN
już dostępny na naszej stronie!

Więcej...

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Dyrektor Artystyczny FN
JACEK KASPSZYK

Więcej...

Chór Filharmonii Narodowej

Dyrektor Chóru
Bartosz Michałowski

Więcej...
przejdź do listy

Artyści gościnni / prowadzenie koncertu

Ciocia Jadzia - Jadwiga Mackiewicz

Pedagog, muzyk, radiowiec, popularyzatorka muzyki – urodziła się w Warszawie 2 lipca 1930 roku. W latach 1950-1953 studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Studia muzyczne ukończyła w 1963 roku w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem prof. Stefana Śledzińskiego na Wydziale Teorii Muzyki, Kompozycji i Dyrygentury.

Pracę w Filharmonii Narodowej rozpoczęła w 1959 roku jako prelegent audycji szkolnych. Od 1960 – jako Ciocia Jadzia – prowadzi niedzielne koncerty dla dzieci w Filharmonii Narodowej. Przez jeden sezon prowadziła również koncerty symfoniczne dla młodzieży.

Kilkanaście lat współpracowała z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym, a w latach 1977-1984 z Filharmonią Krakowską, gdzie również prowadziła niedzielne koncerty dla dzieci.

Przez 25 lat pracowała w Polskim Radiu jako autorka audycji dla młodych słuchaczy. Od 1972 do stanu wojennego była kierownikiem Redakcji Audycji Umuzykalniających dla Szkół i Przedszkoli. W latach 1958-1981 prowadziła audycje muzyczne z udziałem dzieci. Powołała na antenie radiowy Klub Młodych Miłośników Muzyki. Dzięki tej inicjatywie w wielu szkołach w Polsce powstawały kluby młodych melomanów, słuchaczy Jej audycji. Za ten twórczy pomysł została uhonorowana Złotym Mikrofonem. W 1981 roku w czasie stanu wojennego została zwolniona z pracy w Polskim Radiu. Przez 2 lata (1972-1974) tworzyła cykl programów dla dzieci „Dźwięki i czary”  w TVP.

W latach 1982-2007 pracowała jako pedagog, wykładając historię muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera i w Liceum Muzycznym im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Jest autorką tekstów piosenek dla dzieci, do których muzykę komponowali Augustyn Bloch, Edward Pałłasz, Krystyna Kwiatkowska.

Jadwiga Mackiewicz za twórczą pracę pedagogiczną i wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży została wyróżniona licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i najcenniejszym Jej zdaniem – Orderem Uśmiechu. 

 

fot. z Archiwum FN

Koncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign