i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Inauguracja sezonu artystycznego 2018/2019

Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej
Jacek Kaspszyk, Seong-Jin Cho
5.10, piątek, 19:30
6.10, sobota, 18:00

Więcej...

Transmisje online

Harmonogram transmisji internetowych naszych koncertów
w nowym sezonie

Więcej...

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Dyrektor Artystyczny FN
JACEK KASPSZYK

Więcej...

Chór Filharmonii Narodowej

Dyrektor Chóru
Bartosz Michałowski

Więcej...
przejdź do listy

Artyści gościnni / prowadzenie koncertu

Ciocia Jadzia - Jadwiga Mackiewicz

Pedagog, muzyk, radiowiec, popularyzatorka muzyki – urodziła się w Warszawie 2 lipca 1930 roku. W latach 1950-1953 studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Studia muzyczne ukończyła w 1963 roku w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem prof. Stefana Śledzińskiego na Wydziale Teorii Muzyki, Kompozycji i Dyrygentury.

Pracę w Filharmonii Narodowej rozpoczęła w 1959 roku jako prelegent audycji szkolnych. Od 1960 – jako Ciocia Jadzia – prowadzi niedzielne koncerty dla dzieci w Filharmonii Narodowej. Przez jeden sezon prowadziła również koncerty symfoniczne dla młodzieży.

Kilkanaście lat współpracowała z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym, a w latach 1977-1984 z Filharmonią Krakowską, gdzie również prowadziła niedzielne koncerty dla dzieci.

Przez 25 lat pracowała w Polskim Radiu jako autorka audycji dla młodych słuchaczy. Od 1972 do stanu wojennego była kierownikiem Redakcji Audycji Umuzykalniających dla Szkół i Przedszkoli. W latach 1958-1981 prowadziła audycje muzyczne z udziałem dzieci. Powołała na antenie radiowy Klub Młodych Miłośników Muzyki. Dzięki tej inicjatywie w wielu szkołach w Polsce powstawały kluby młodych melomanów, słuchaczy Jej audycji. Za ten twórczy pomysł została uhonorowana Złotym Mikrofonem. W 1981 roku w czasie stanu wojennego została zwolniona z pracy w Polskim Radiu. Przez 2 lata (1972-1974) tworzyła cykl programów dla dzieci „Dźwięki i czary”  w TVP.

W latach 1982-2007 pracowała jako pedagog, wykładając historię muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera i w Liceum Muzycznym im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Jest autorką tekstów piosenek dla dzieci, do których muzykę komponowali Augustyn Bloch, Edward Pałłasz, Krystyna Kwiatkowska.

Jadwiga Mackiewicz za twórczą pracę pedagogiczną i wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży została wyróżniona licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i najcenniejszym Jej zdaniem – Orderem Uśmiechu. 

 

fot. z Archiwum FN

Koncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign