i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Koncerty kolędowe

Chór Filharmonii Narodowej
Michałowski / Wilczyńska / Pankowiak / soliści

13 i 16 grudnia 2018

Więcej...

Händel - Mesjasz

Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej
Haselböck / Im / Orliński / Boden / López

21 i 22 grudnia 2018

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej:

sob., 22 grudnia, godz. 18:00

Więcej...
przejdź do listy

Artyści gościnni / skrzypce

Jakub Jakowicz

Urodził się  w 1981 roku w Warszawie. Gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca, Krzysztofa Jakowicza, pod kierunkiem którego studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie. Był również ostatnim uczniem Tadeusza Wrońskiego. Jest laureatem pierwszych nagród w konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 roku został jednym z trzech zwycięzców  Międzynarodowego Forum  Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanego pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej (EBU) i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W 2002 roku otrzymał nagrodę Fundacji Polsko-Japońskiej dla najlepiej zapowiadającego się skrzypka młodej generacji. Jest także laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2003. W 2007 roku został uhonorowany nagrodą „Orfeusz” podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”.

Jakub Jakowicz koncertuje od 11. roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. Jego debiut w Koncercie skrzypcowym Czajkowskiego w 1994 roku z orkiestrami w Bydgoszczy, Krakowie i Szczecinie zaowocował zaproszeniami do występów z  orkiestrą  Sinfonia  Varsovia  i NOSPR-em. W 1998 roku,  z inicjatywy kompozytora,  grał na Festiwalu  Krzysztofa Pendereckiego  w Krakowie, wykonując  jego Capriccio per violino ed orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka.

W 2001 roku  skrzypek zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, grając I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami,  takimi jak m.in. Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino,  Filharmonia Czeska w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonia Drezdeńska, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional  de España w  Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic,  Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo. Współpracował z takimi dyrygentami, jak m.in. Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Yan Pascal Tortelier, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Walter Weller, Heinz Wallberg, Kirill Karabits, Stefan Solyom, Michail Jurowski, Marc Minkowski.

Jako kameralista od lat tworzy skrzypcowy duet z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 roku gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem - wspólnie nagrali płyty „Subito” (Polskie Radio), „Beethoven Violin Sonatas” (Subito Records)  oraz krążek z Partitą Witolda Lutosławskiego (CD Accord). Od 2006 roku jest członkiem Zehetmair Quartett, stworzonego przez austriackiego skrzypka i dyrygenta Thomasa Zehetmaira. Zespół ten przygotowuje jeden program koncertowy rocznie, większość utworów wykonując z pamięci. Z Zehetmair Quartett  Jakub Jakowicz występował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Théâtre du Châtelet w Paryżu,  Wigmore Hall w Londynie, Suntory  Hall w Tokio,  Centrum  Sztuki Nowoczesnej  Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie,  Konzerthaus w  Wiedniu, Zankel Hall (Carnegie Hall)  i  92nd Street Y Hall w Nowym Jorku. Płyta zespołu (ECM)  z  V Kwartetem  Bartóka i  IV Kwartetem   Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or de l’Année  2007. Jakub Jakowicz miał okazję współpracować z  takimi muzykami, jak m.in.  Heinz Holliger, Paul Gulda, Jan Krzysztof Broja, Krzysztof Jabłoński, Maciej Grzybowski, Michel Lethiec, Håkan Rosengren, Olga Pasiecznik, Ruth Killius, Ursula Smith, Daniel Müller-Schott, Andrzej Bauer, Rafał Kwiatkowski, Karol Marianowski.

W 2009 roku rozpoczął działalność jako pierwszy skrzypek z zespołem Lutosławski Quartet. Od 2004 roku uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jakub Jakowicz gra na instrumencie Nicolasa François Vuillaume’a  z 1842 roku, wypożyczonym  dzięki uprzejmości Alejandra Abada z Walencji w Hiszpanii.

Artysta regularnie występuje w Filharmonii Narodowej, ostatnio w 2013 roku.

fot. Maciej Mulawa

 

Koncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign