i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Inauguracja sezonu artystycznego 2018/2019

Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej
Jacek Kaspszyk, Seong-Jin Cho
5.10, piątek, 19:30
6.10, sobota, 18:00

Więcej...

Transmisje online

Harmonogram transmisji internetowych naszych koncertów
w nowym sezonie

Więcej...

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Dyrektor Artystyczny FN
JACEK KASPSZYK

Więcej...

Chór Filharmonii Narodowej

Dyrektor Chóru
Bartosz Michałowski

Więcej...
przejdź do listy

Artyści gościnni / imitacje głosów ptaków

​Jean Boucault

Jean Boucault i Johnny Rasse

Wędrując w dzieciństwie do szkoły drogami Pikardii, wsłuchiwali się w śpiew ptaków, naśladowali go – a ptaki im odpowiadały. Jako nastolatkowie występowali w konkursach na najlepszą imitację głosu ptaków. Dziś są jednym z cudów świata muzyki.

Jean Boucault i Johnny Rasse zdobyli powszechne uznanie jako najwięksi żyjący naśladowcy głosów ptasich. Ich technika wokalna sięga korzeniami pierwszych ludzkich doświadczeń ze śpiewem i wykorzystuje m.in. udźwięcznienie oddechu, śpiew alikwotowy, przydech, tryl, gwizdy w wysokich i niskich rejestrach oraz śpiew perkusyjny. Repertuar duetu obejmuje tysiące ptasich melodii z pięciu kontynentów.

W 2006 roku Jean i Johnny wystąpili podczas Festiwalu Forêts de Compiègne z pianistą Jeanem-François Zygelem. Następnie prezentowali się w programie Cabaret Classique rozgłośni radiowej France Musique oraz na żywo podczas projekcji Nosferatu. Misją stworzonego przez nich duetu Les Chanteurs d’Oiseaux jest wkomponowanie śpiewu ptaków we wszystkie formy sztuki prezentowane na żywo, od muzyki i teatru po taniec i inne sztuki wykonawcze. W 2013 roku współtworzyli instalację dźwiękową Denisa Savary’ego Etourneaux inspirowaną rzeźbą Jeana Tinguely’ego Le Cyclop. W 2014 roku francuska telewizja publiczna oraz Egodoc wyprodukowały godzinny film dokumentalny Chanteurs d’Oiseaux, poświęcony karierze obu artystów (reż. Maurice Dubroca). W 2016 roku byli gośćmi festiwalu La Folle Journée w Nantes, zaś ich zdjęcie zostało zamieszczone na okładce magazynu Télérama. Wraz z pianistką Shani Diluką i skrzypaczką Geneviève Laurenceau współtworzyli projekt The Symphony of the Birds. Teraz rozwijają skrzydła i odlatują – do Japonii, Rosji i Polski.

Koncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign