i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Koncert symfoniczny

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Rodek / Pernoo

pt., 22.03, 19:30
sob. 23.03, 18:00

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej:

wtorek, 7 maja, 19:00

Więcej...

Koncert symfoniczny

Orkiestra Filharmonii Narodowej / Eiji Oue
Zapłatyński / Ohar-Sprawka / Lis / Kośmieja

pt., 29.03, 19:30
sob....

przejdź do listy

Artyści gościnni / akordeon

Maciej Frąckiewicz

Zwycięzca XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012) - jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie. Razem z wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz otrzymał Paszport 2012 tygodnika „Polityka” dla TWOgether Duo „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania”.

Ponadto jest laureatem wielu konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Wśród jego sukcesów konkursowych należy wymienić  II nagrodę w XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy, 2008), Nagrodę główną w VIII Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (2009), I nagrodę oraz dwie nagrody pozaregulaminowe w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), I nagrodę w XIII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Carlo Civardi” w Val Tidone (Włochy, 2010), Nagrodę specjalną w XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010), I nagrodę w III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2010), Nagrodę główną w Międzynarodowym Konkursie Multiinstrumentalnym GWK w Münster (Niemcy, 2015).

W 2008 roku był jednym z siedmiu finalistów Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, a w 2010 roku reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców „New Talent” organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU).

Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (w klasie Klaudiusza Barana), w Hochschule für Musik w Detmold (w klasie Grzegorza Stopy), gdzie otrzymał nagrodę DAAD dla najlepszego studenta zagranicznego,  Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie (u Inaki’ego Alberdi’ego), Universität der Künste w Essen (u Mie Miki) i uczestniczył w kursach mistrzowskich w Musik und Kunst Privatuniversität w Wiedniu (u Teodoro Anzellotti), w Landesakademiie Ottweiler (u Stefana Hussonga i Geira Draugsvolla) oraz w Mozarteum w Salzbugu (u Juliusa Bergera).

Współpracuje ściśle z wieloma wybitnymi kompozytorami: Krzysztofem Pendereckim (którego utwór na akordeon prawykonał i przygotował do druku w wydawnictwie Schott), Zygmuntem Krauze, Dariuszem Przybylskim, Wojciechem Blecharzem, Jagodą Szmytką, Piotrem Tabakiernikiem;  prawykonał ponad 70 utworów, w większości jemu dedykowanych.

Otrzymał szereg stypendiów, w tym m.in. stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska” na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). Płyta wydana przez Sarton była nominowana do nagrody Fryderyk 2013 w dwóch kategoriach: Album Roku – Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. W 2014 ukazała się jego debiutancka płyta solowa, wydana przez DUX, zawierająca utwory Bacha, Gubajduliny, Francka, Tuchowskiego oraz premierowe nagranie Sinfonietty na akordeon Krzysztofa Pendereckiego, która została nominowana do Fryderyka 2015 w kategorii Recital Solowy.

W czerwcu 2012 roku wystąpił jako pierwszy w historii akordeonista-solista z Orkiestrą Filharmonii Narodowej na koncercie dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Występował pod batutą takich dyrygentów, jak Łukasz Borowicz, José Maria Florêncio, Jacek Kaspszyk, Michał Klauza, Marek Moś, Renato Rivolta, Ruben Silva, Lukas Vis czy Young Chil Lee. Regularnie występuje na festiwalach w Polsce („Warszawska Jesień”, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, „La Folle Journée”) i za granicą (Neue Horizonten w Hanowerze, „Dwa Dni i Dwie Noce Nowej Muzyki w Odessie”, „Kontrasty” we Lwowie, Farinelli Festival w Andrii we Włoszech, Musique au Leman w Thonon Les Bains we Francji, Latvian New Music Days w Rydze, Folefest w Lizbonie). Ostatnio występował m.in. z recitalami podczas Daegu Contemporary Music Festiwal (Korea), Międzynarodowego Festiwalu „Moskiewska Jesień” (Rosja) czy Cleveland Classics (USA). Występuje regularnie na scenach europejskich, w także koncertuje w krajach Azji i w Stanach Zjednoczonych jako solista i w projektach kameralnych, m.in. z gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim czy wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz jako TWOgether Duo. Jest zapraszany jako juror konkursów akordeonowych w Castelfidardo we Włoszech, w Lizbonie  oraz w Harbin w Chinach.

Maciej Frąckiewicz gra na wysokiej klasy instrumencie PIGINI Nova. 

Koncerty
Pokaż minione koncerty
Więcej... Kup bilet Kameralne
Koncert kameralny
Mikołaj Majkusiak - Sonata na skrzypce i akordeon [2'52''] Vagn Holmboe - Sonata nr 1 op. 143a na akordeon solo [9'25''] Sofia Gubaidulina - Sonata Et Expecto na akordeon solo [18'] Przerwa [15'] Bernhard Molique - Sonata op. 57 na akordeon i fortepian [5'] Dariusz Przybylski - Sonata da chiesa na akordeon solo [16'] Krzysztof Meyer - Sonata na gitarę i akordeon (zamówienie IMIT)
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign