i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Narodowa dla Niepodległej

Koncerty z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości

6, 7, 9/10 listopada 2018

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej
8 grudnia, godz. 18:00

Więcej...
przejdź do listy

Artyści gościnni / lira korbowa

Matthias Loibner

Wirtuoz i wnikliwy interpretator, ze względu na ekspresję gry nazywany „Jimim Hendrixem liry korbowej”. Jest także autorem premierowego nagrania dzieł Josepha Haydna na lirę korbową (lira organizzata). Studiował południowo- i wschodnioafrykańską muzykę na ksylofon. Oddawał tęsknotę lirnika w schubertowskiej Winterreise. Jego niezwykle osobisty kunszt muzyczny jest połączeniem wielu różnych emocji i stylów.

Z miłości do liry korbowej, Matthias Loibner porzucił studia kompozycji i dyrygentury, by w 1994 zdobyć pierwszą nagrodę na Concours des vielles et cornemuses w St. Chartier (Francja). Artysta jest (wraz z Riccardo Delfino) autorem podręcznika podstawowej gry na lirze korbowej w języku niemieckim. Prowadził zajęcia i warsztaty w wielu krajach Europy (m.in. w bazylejskiej Schola Cantorum (Szwajcaria), w Japonii i Australii.

Prywatne nagranie krótkiego solowego występu artysty umieszczone na portalu YouTube przyciągnęło 200 tysięcy słuchaczy. W Wiedniu Matthias Loibner zainicjował festiwal lirników, organizowany we współpracy ze stacją radiową i centrum kultury Ö1. W 2008 roku artysta przedstawił unikalną instalację dźwiękową The Time Project z udziałem czterech europejskich zespołów (Snö, Mitsoura, Palyrria, Familha Artús) ze wschodu, zachodu, północy i południa kontynentu – projekt pokonujący bariery czasu i przestrzeni.

Zespoły artystyczne
Koncerty
Więcej... Po prostu... Filharmonia!
Dziwne kombinacje - Na klepisku, na zapiecku, na polu. Impresje na temat polskiej muzyki ludowej ze zbiorów Oskara Kolberga

Powolny

Owijak zapustny

Tryptyk I

Tryptyk II

Tryptyk III

Owijak przedślubny

Przytulany

Polka sobótkowa

Blaszane mordy

Chmiel

Wiwat staroświecki

Owijak wilczek

Idę do domu, do domu

Cyheł

Do tego tu domu wstępujemy

Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign