i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Koncert symfoniczny

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Rodek / Pernoo

pt., 22.03, 19:30
sob. 23.03, 18:00

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej:

wtorek, 7 maja, 19:00

Więcej...

Koncert symfoniczny

Orkiestra Filharmonii Narodowej / Eiji Oue
Zapłatyński / Ohar-Sprawka / Lis / Kośmieja

pt., 29.03, 19:30
sob....

przejdź do listy

Artyści gościnni / dyrygent

Michail Jurowski

Michaił Jurowski urodził się w Moskwie w 1945 roku jako syn kompozytora Władimira Jurowskiego i wnuk dyrygenta Davida Blocka. Synowie Michaiła, Władimir i Dymitr, są dziś także światowej sławy dyrygentami. Michaił dorastał w środowisku znanych w świecie artystów pochodzących z krajów ówczesnego Związku Radzieckiego, takich, jak Ojstrach, Rostropowicz, Kogan, Gilels, czy Chaczaturian. Bliskim przyjacielem rodziny był Dymitr Szostakowicz, z którym Michaił nie tylko prowadził częste dyskusje, lecz także grywał na cztery ręce na fortepianie. Te doświadczenia miały ogromy wpływ na rozwój artystyczny młodego muzyka; nieprzypadkowo Michaił Jurowski jest dziś uznawany za jednego z wiodących interpretatorów muzyki Szostakowicza. W 2012 roku Jurowski otrzymał, jako trzeci artysta w historii, Międzynarodową Nagrodę im. Szostakowicza przyznawana przez Fundację Szostakowiczowską przy Festiwalu w Gohrisch.

Artysta studiował dyrygenturę pod kierunkiem Leo Ginsburga oraz muzykologię u Aleksieja Kandinskiego w Konserwatorium Moskiewskim. Podczas studiów, jako asystent Gienadija Rożdiestwieńskiego, dyrygował Państwową Orkiestrą Symfoniczną Radia i Telewizji w Moskwie. Od 1978 roku był stałym dyrygentem gościnnym Komische Oper w Berlinie, zaś w 1989 roku wyjechał z rodziną z ZSRR, uzyskując stały angaż w drezdeńskiej Semperoper. Piastował także stanowiska: generalnego dyrektora muzycznego Orkiestry Filharmonicznej Radia NDR, pierwszego dyrygenta Opery w Lipsku, dyrygenta Orkiestry Radia WDR w Kolonii oraz pierwszego dyrygenta gościnnego dolnoaustriackiej orkiestry Tonkünstler. Dyrygował gościnnie m.in. Orkiestrą Symfoniczną Radia Berlińskiego, Orkiestrą Lipskiego Gewandhausu, drezdeńską Staatskapelle, orkiestrami Filharmonii w Oslo i Bergen, Orquestra Sinfónica do Porta Casa da Música, Orkiestrą Symfoniczną w São Paulo oraz Stavanger Symphony. Co najmniej dwa razy do roku występuje z Orkiestrą Symfoniczną w Norrköping.

Wielkie zainteresowanie prasy wzbudził powrót Michaiła Jurowskiego na rosyjskie sceny koncertowe i operowe w roku 2012. Artysta poprowadził następnie dwa transmitowane przez telewizję koncerty zorganizowane przez Rosyjskie Ministerstwo Kultury. W tym sezonie dyrygent powraca do teatru Bolszoj na kolejne spektakle Ognistego anioła. Wystąpi także z Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Rosji w dwóch różnych programach koncertowych: w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego oraz w moskiewskim Międzynarodowym Domu Muzyki. Po raz pierwszy poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Petersburskiej.

W sezonie 2013-14 Michaił Jurowski kontynuuje kalendarz występów z najwybitniejszymi orkiestrami, m.in. debiutując z zespołami Filharmonii w Londynie, Warszawie i Sankt Petersburgu, dyrygując drezdeńską Staatskapelle na Międzynarodowym Festiwalu Szostakowiczowskim w Gohrisch, Orquesta Sinfónica de Galicia, Orkiestrą Filharmonii w Lubece, koncertami noworocznymi w Filharmonii Drezdeńskiej, orkiestrą Tonkünstler, Orkiestrą Opery Norweskiej, Orkiestrą Filharmonii w Monte Carlo oraz Orkiestrą Nowej Opery Izraelskiej. Znajdzie również czas na swoje regularne tygodnie występy gościnne z orkiestrami symfonicznymi w Norrköping i Stavanger, a także na wznowienie niezwykle chwalonej produkcji Romea i Julii w Operze w Zurychu.

Michaił Jurowski dokonał licznych nagrań telewizyjnych i radiowych w Stuttgarcie, Kolonii, Dreźnie, Oslo, Norrköping, Hanowerze i Berlinie, a także z L'Orchestre de la Suisse Romande. Artysta nagrał na płyty kompaktowe muzykę filmową, operę Szostakowicza Gracze, komplet dzieł wokalno-orkiestrowych tego samego kompozytora, operę Noc wigilijna Rimskiego-Korsakowa oraz utwory symfoniczne Czajkowskiego, Prokofiewa, Reznicka, Meyerbeera, Lehára, Kálmána, Nicolaia, Rangströma, Pettersena-Bergera, Griega, Svensena, Kanczeliego i wielu innych kompozytorów. W tym sezonie firma cpo wyda jego najnowszą płytę z utworami orkiestrowymi ojca kompozytora – Władimira Jurowskiego.

Za swoje nagrania płytowe, artysta otrzymał Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych (Preis der Deutschen Schallplattenkritik) w 1992 i 1996 roku oraz nominację do nagrody Grammy za trzy płyty z Muzyką orkiestrową Rimskiego-Korsakowa, nagrane z Orkiestrą Radia Berlińskiego (RSB).

fot. z Archiwum FN

Koncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign