i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Koncert symfoniczny

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Tomasiewicz / Baráti

pt., 26.04, 19:30
sob., 27.04, 18:00

Więcej...

Moniuszko na Moniuszki

5 maja Filharmonia świętować będzie
200. rocznicę urodzin
Stanisława Moniuszki

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej:

wtorek, 7 maja, 19:00

Więcej...

Garrick Ohlsson

Boston Symphony Chamber Players
Garrick Ohlsson - fortepian

wtorek, 14 maja, 19:00

Więcej...
Powrót do listy koncertów

Repertuar

61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" - Inauguracja
Rodzaj koncertu: symfoniczny
Sala: Koncertowa
Wykonawcy
Program
Rafał Augustyn, Cezary Duchnowski
- Przedtakt na taśmę [5’]
Aleksander Nowak
- do słów na chór i orkiestrę (zamówienie WJ i FN) [14']
Michal Nejtek
- Ultramarine na orkiestrę [16']
Przerwa [20']
Andrew Norman
- Unstuck [9’]
Bernhard Lang
- DW 28 Loops for Davis na klarnet basowy, sampler i orkiestrę [26’]

Organizacja: Związek Kompozytorów Polskich

 

Festiwal Warszawska Jesień to, od 1956 roku, forum prezentacji różnych form i gatunków, zestawiania dwudziestowiecznej klasyki ze śmiałą awangardą, międzykulturowych spotkań, sporów i dyskusji, narodzin nowych mód i trendów. Nigdy nie był monolitem – ewoluował ukazując w różnych dekadach bardzo różne oblicza, tak jak różne były oblicza samej muzyki. Po jubileuszowej, 60. edycji w 2017 roku (zarazem pierwszej pod nowym kierownictwem Jerzego Kornowicza) kolejna przypada na wielką rocznicę polskiej Niepodległości. Nawiązuje do niej tytułem Res Publica, a w programowej nocie czytamy: „W 100-lecie polskiej niepodległości 61. Warszawska Jesień bada relacje muzyki współczesnej z rozpoznawaną przez nią rzeczywistością. Muzyka współczesna wobec sprawy publicznej, jako medium wspólnotowe i obywatelskie, wyraz tożsamości osobistej i społecznej. Program tegorocznej Warszawskiej Jesieni jest obramowany słowami Ignacego Jana Paderewskiego w kompozycji tekstowo‑dźwiękowej Rafała Augustyna i Cezarego Duchnowskiego na inaugurację Festiwalu i w finale Louisa Andriessena De Staat (Republika) – legendarnym traktatem o państwie i władzy z tekstami z Państwa Platońskiego.”

Publiczność inauguracyjnego koncertu będzie uczestniczyć w zapowiadających się fascynująco premierach. O wczesnych dokonaniach Aleksandra Nowaka tak pisał Andrzej Chłopecki: „Jesteśmy więc świadkami startu nowej polskiej gwiazdy na kompozytorskim firmamencie. Tak brawurowo startowali jedynie Krzysztof Penderecki na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych oraz Paweł Mykietyn na początku lat dziewięćdziesiątych”. Nowe dzieło inspirowane twórczością Raymonda Carvera zaprezentuje pokoleniowy rówieśnik Nowaka, Czech Michal Nejtek. Poświęcony Milesowi Davisowi utwór Austriaka Bernharda Langa na klarnet basowy orkiestrę należy do jego cyklu DW (Differenz /Wiederholung – różnica/powtórzenie) i wykorzystuje technikę samplingu oraz dynamicznego przetwarzania rejestrowanych w czasie wykonania dźwiękowych pętli. Z kolei tytuł kompozycji Andrew Normana nawiązuje do „wypadania z czasu” Billy’ego Pilgrima („unstuck in time”), bohatera Rzeźni numer pięć Kurta Vonneguta.

Piotr Maculewicz

 

Utwór został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Utwór zamówiony przez Związek Kompozytorów Polskich do wykonania podczas 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign