i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Koncert symfoniczny

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Tomasiewicz / Baráti

pt., 26.04, 19:30
sob., 27.04, 18:00

Więcej...

Moniuszko na Moniuszki

5 maja Filharmonia świętować będzie
200. rocznicę urodzin
Stanisława Moniuszki

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej:

wtorek, 7 maja, 19:00

Więcej...

Garrick Ohlsson

Boston Symphony Chamber Players
Garrick Ohlsson - fortepian

wtorek, 14 maja, 19:00

Więcej...
Powrót do listy koncertów

Repertuar

Jane Birkin - Serge Gainsbourg Symphonique
Rodzaj koncertu: Koncerty gościnne
Sala: Koncertowa

Jane Birkin wystąpi z programem Serge Gainsbourg Symphonique. Słynna brytyjska aktorka zaśpiewa piosenki wybitnego francuskiego kompozytora Serge'a Gainsbourga z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej i japońskiego pianisty Nobuyuki Nakajimy pod dyrekcją Michała Klauza.

Ceniona angielska aktorka, kompozytorka i wokalistka Jane Birkin przy wsparciu Philippe'a Lerichomme (dyrektor artystyczny, wieloletni współpracownik Serge'a) oraz dzięki aranżacjom i partiom fortepianowym Nobuyukiego Nakajimy, stworzyła specjalny projekt w hołdzie człowiekowi, który przez wiele lat był dla niej najbliższą osobą zarówno w życiu artystycznym, jak i prywatnym. To właśnie z Gainsbourgiem Angielka nagrała kontrowersyjną piosenkę Je t'aime... moi non plus, która stała się przebojem na całym świecie. Birkin wspomina: „pewnego dnia rozmawiałam z kimś o tym, że Serge ogromnie inspirował się muzyką klasyczną i byłoby wspaniale, gdyby jego teksty zinterpretować symfonicznie. Philippe wybrał piosenki, a Nobuyuki stworzył aranżacje. Są wręcz magiczne, brzmią tak jak muzyka Mendelssohna czy Messiaena”.

Program Serge Gainsbourg Symphonique zabrzmiał po raz pierwszy podczas festiwalu Francofolies w Montrealu w czerwcu 2016 roku.

Jane Birkin wystąpiła w Warszawie w marcu 2010 na koncercie Chopin inspiruje Gainsbourga w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w ramach festiwalu Francophonic wraz z polskimi i francuskimi wokalistami: z trio jazzowym Andrzeja Jagodzińskiego, Andrzejem Smolikiem, Gabą Kulką i Nosfelem. Artyści zaprezentowali utwory Fryderyka Chopina oraz utwory Serge'a Gainsbourga inspirowane twórczością Chopina, podkreślając tym samym wpływ polskiego kompozytora na współczesną kulturę popularną.

Brytyjska aktorka i piosenkarka stała się ikoną rewolucji seksualnej lat 60. dzięki roli w głośnym filmie Michelangelo Antonioniego Powiększenie. Jane i Serge Gainsbourg tworzyli wspólnie przez 12 lat, stając się jedną z najbardziej gorących" par ówczesnego Paryża. Twórczość artystki charakteryzują pełne emocji i poczucia humoru nagrania zaśpiewane nieco dziecięcym, przypominającym szept głosem. Do tej pory Birkin wydała 15 albumów. Zagrała ponadto w ponad 80 filmach. Była trzykrotnie nominowana do nagrody Cezara - w 1985 roku za główną rolę w La Pirate, w 1987 za pierwszoplanowy popis w obrazie Kobieta mego życia i za drugoplanową kreację w La Belle noiseuse. W 1971 na świat przyszła  Charlotte, córka Jane Birkin i Serge'a Gainsbourga, która po latach, śladem matki, została aktorką.

W październiku 2016 roku Jane Birkin wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauza nagrała w Warszawie płytę Birkin Gainsbourg Le Symphonique z symfonicznymi interpretacjami najpiękniejszych piosenek Serge'a Gainsbourga. Album ukaże się 24 marca 2017 roku (Warner Music).

Materiał promuje kompozycja La Javanaise:

 

Organizatorami koncertu Jane Birkin / Serge Gainsbourg Symphonique jest Francophonic we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce, Polską Orkiestrą Radiową, Trinity Entertainment.

Honorowy mecenat nad koncertem i wsparcie organizacyjne – Auchan Polska.

Więcej informacji: www.facebook.com/francophonic.festiwal

Bilety: dostępne w bileteriach Empik i wszystkich punktach sieci Eventim oraz na eBilet.

  

Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign