i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Koncerty kolędowe

Chór Filharmonii Narodowej
Michałowski / Wilczyńska / Pankowiak / soliści

13 i 16 grudnia 2018

Więcej...

Händel - Mesjasz

Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej
Haselböck / Im / Orliński / Boden / López

21 i 22 grudnia 2018

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej:

22 grudnia, godz. 18:00

Więcej...
Powrót do listy koncertów

Repertuar

2. Muzyka dawna – zaskakująca, różnorodna, inspirująca
Rodzaj koncertu: Muzyka dawna, Po prostu... Filharmonia!
Sala: Koncertowa
Wykonawcy
Program
Jean-Fery Rebel
- Les éléments
Georg Muffat
- Concerto grosso G-dur nr XII Propitia Sydera
Jean-Fery Rebel
- Les caractères de la danse
Jean-Philippe Rameau
- Suita La Création du Monde złożona z tańców z oper Zaïs, Les Boréades i Platée

Podróże muzyczne do odległych epok są dla muzyków niezwykłą przygodą. Interpretacje muzyki dawnej to przecież nieustanne poszukiwanie, odkrywanie, eksperymentowanie, próba odnalezienia prawdy o brzmieniu i przesłaniu dźwiękowych kodów z przeszłości. To także wyzwanie, by tę muzykę, wyrwaną z różnych kontekstów historycznych, uczynić atrakcyjną dla współczesnego słuchacza, nadać jej ponadczasowy wymiar. 

Stworzenie świata

European Union Baroque Orchestra jest zespołem szczególnej misji. Co roku zmienia swój skład, zapraszając do współpracy młodych muzyków z różnych krajów Europy. Przez sześć miesięcy utalentowani instrumentaliści pracują pod kierunkiem czołowych wykonawców muzyki dawnej i wykonują koncerty na całym świecie. EUBO została założona w 1985 roku i od tego czasu wystąpiła w 53 różnych krajach jako Ambasador Unii Europejskiej. Dyrektorem artystycznym tego unikatowego zespołu jest Lars Ulrik Mortensen, absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, studiów mistrzowskich pod kierunkiem Trevora Pinocka, następnie klawesynista London Baroque Orchestra i zespołu Collegium Musicum 90, a obecnie szef artystyczny Concerto Copenhagen. Z EUBO nawiązał współpracę jako opiekun klawesynistów i gościnny dyrygent, od 2004 roku jest jej muzycznym i duchowym przywódcą, twórcą wielu interesujących projektów koncertowych. Jednym z nich jest program zatytułowany La Création du Monde poświęcony muzyce Rebela, Muffata i Rameau, wybitnych twórców francuskiego baroku. Koncert otworzy Suita Les éléments (Elementy) Rebela, będąca sugestywną, dźwiękową ilustracją powstawania świata. W finale zabrzmią fragmenty zaczerpnięte z oper Rameau wyrażające różnorodne afekty, nastroje lub opisujące językiem muzyki zjawiska przyrodnicze. Suitowe kreacje Rebela i Rameau dopełni inspirowane wątkami tanecznymi Concerto grosso Georga Muffata, przykład harmonijnej syntezy stylu włoskiego i francuskiego.

/Urszula Oleksiak/

Ceny biletów: 15 zł (młodzież do 26 roku życia), 30 zł (dorośli)

Po koncercie zapraszamy słuchaczy na spotkanie z Larsem Ulrikiem Mortensenem oraz muzykami Orkiestry. Będzie możliwość zadawania pytań artystom i zdobycia biletów na wybrany koncert trzeciego, lutowego projektu „Po prostu… Filharmonia!”. 

 

Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign