i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Koncert oratoryjny

Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej
Michałowski / soliści

pt. 22.02, godz. 19:30
sob., 23.02, godz. 18:00

Więcej...

Konkurs na koncepcję graficzną

FN ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji graficznej materiałów promocyjno-reklamowych.
Więcej...

Koncert symfoniczny

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Kaspszyk / Baeva

sob., 2.03, godz. 18:00
niedz. 3.03, godz. 18:00

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej

16 marca, 18:00

Więcej...
Powrót do listy koncertów

Repertuar

Koncert symfoniczny - Polskie koncerty fortepianowe
Rodzaj koncertu: symfoniczny
Sala: Koncertowa
Abonament: A1 - Koncerty symfoniczne, Z1 - Złoty abonament
Cena: 25-80 zł
Wykonawcy
Program
Felix Mendelssohn
- Uwertura Cisza morska i szczęśliwa podróż op. 27 [11']
Franciszek Lessel
- Koncert fortepianowy C-dur op. 14 [25']
Przerwa [20']
Franz Schubert
- I Symfonia D-dur D.82 [29']

Przed koncertem zapraszamy na wykład wprowadzający, który przygotował i poprowadzi Jan Popis (Sala Kameralna, godz. 18:30).

 

Maestro Jan Willem de Vriend zaprasza na koncert:

Franciszek Lessel, kompozytor o dekadę młodszy od Beethovena, jedyny polski uczeń Haydna, reprezentuje fazę przejściową między epokami klasycyzmu i romantyzmu. Umiłowanie sonatowych i wariacyjnych form łączy z bardziej sentymentalną ekspresją oraz zdobną lekkością stylu brillant, którego był wśród polskich kompozytorów najświetniejszym przedstawicielem epoki przedchopinowskiej. Niestety, znaczna część jego spuścizny nie zachowała się – na podstawie tych utworów, które znamy – jawi się jako twórca nieustępujący wielu spośród europejskich kompozytorów swego pokolenia. O jego talencie świadczy m.in. pełen wdzięku Koncert fortepianowy C‑dur, ciekawie łączący klasycyzującą formę ze stylizacjami muzyki ludowej i błyskotliwą wirtuozerią.

Wielki prekursor romantyzmu, niedoceniony za życia Franz Schubert bardzo rzadko miał okazję słyszeć wykonania swych symfonii, jego pierwsze dzieło tego gatunku miało więcej szczęścia. Ukończył je w 1813 jako szesnastolatek i jeszcze w tym samym roku udało się doprowadzić do jego wykonania, jednak na kolejne trzeba było czekać prawie 70 lat. Ówcześni admiratorzy i propagatorzy twórczości Schuberta dostrzegali wprawdzie pewne długi zaciągnięte przez kompozytora u wielkich klasyków, zarazem zauważając wyraźne już cechy własnego, rozwijanego z czasem stylu Schuberta, zwłaszcza w zakresie jego cudownej inwencji melodycznej.

Spośród trzech bohaterów koncertu tylko Mendelssohn mógł uważać siebie za muzyka spełnionego – już od dzieciństwa podziwiany na całym niemal kontynencie i później odbierał nieustające dowody popularności i admiracji ówczesnego audytorium, a jego dzieła są nieprzerwanie obecne w programach koncertów do dziś. Programowa uwertura Cisza morska i szczęśliwa podróż nawiązuje do dwóch wierszy Goethego: Meeresstille oraz Glückliche Fahrt, które wcześniej posłużyły także Beethovenowi za kanwę nieco dziś zapomnianej kantaty. Młody romantyk oddaje ich treść środkami czysto instrumentalnymi, tworząc dźwiękami sugestywny muzyczny obraz.

Piotr Maculewicz

 

 

Na koncert zaprasza Mecenas Roku Filharmonii Narodowej - PGE Polska Grupa Energetyczna

 

 

 

 

 

 

 

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign