i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Koncerty kolędowe

Chór Filharmonii Narodowej
Michałowski / Wilczyńska / Pankowiak / soliści

13 i 16 grudnia 2018

Więcej...

Händel - Mesjasz

Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej
Haselböck / Im / Orliński / Boden / López

21 i 22 grudnia 2018

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej:

22 grudnia, godz. 18:00

Więcej...
Powrót do listy koncertów

Repertuar

2. Muzyka dawna – zaskakująca, różnorodna, inspirująca
Rodzaj koncertu: Kameralne, Muzyka dawna, Po prostu... Filharmonia!
Sala: Kameralna
Wykonawcy
Program
Johann Sebastian Bach
- Koncert na dwa klawesyny c-moll BWV 1062
Johann Sebastian Bach
- Koncert na dwa klawesyny C-dur BWV 1061
Wilhelm Friedemann Bach
- Koncert na dwa klawesyny F-dur Fk 10
Johann Sebastian Bach
- Koncert na dwa klawesyny c-moll BWV 1060

Współogranizacja: Poznań Baroque

Podróże muzyczne do odległych epok są dla muzyków niezwykłą przygodą. Interpretacje muzyki dawnej to przecież nieustanne poszukiwanie, odkrywanie, eksperymentowanie, próba odnalezienia prawdy o brzmieniu i przesłaniu dźwiękowych kodów z przeszłości. To także wyzwanie, by tę muzykę, wyrwaną z różnych kontekstów historycznych, uczynić atrakcyjną dla współczesnego słuchacza, nadać jej ponadczasowy wymiar. 

J.S. Bach, W.F. Bach – koncerty na dwa klawesyny

Helsinki Baroque Orchestra zajmuje ważne miejsce na scenie muzyki dawnej. Powstała w 1993 roku, ale międzynarodowe uznanie zdobyła dziewięć lat później, pracując pod kierownictwem artystycznym Aapo Häkkinena, artysty wielu talentów i misji – klawesynisty, dyrygenta, znawcy muzycznego teatru. Pod jego przewodnictwem młodzi, pełni entuzjazmu muzycy stworzyli zespół koncertujący w tak renomowanych salach, jak amsterdamska Concertgebouw, berliński Konzerthaus czy Filharmonia w Kolonii oraz biorąc udział w wielu znaczących festiwalach. Zespół z Helsinek specjalizuje się w stylowych wykonaniach muzyki barokowej i klasycznej, do swoich projektów zaprasza znakomitych solistów. Podczas  koncertu w Warszawie partnerem Aapo Häkkinena będzie jego profesor i przyjaciel z paryskiego konserwatorium, światowej sławy klawesynista Pierre Hantaï. W interpretacji tych mistrzów klawesynowej sztuki usłyszymy trzy koncerty Bacha napisane na dwa klawesyny i orkiestrę smyczkową. Pochodzą one z lipskiego okresu działalności Johanna Sebastiana, z repertuaru, który tworzył dla studenckiej orkiestry Collegium Musicum. Przez dwanaście lat był jej dyrektorem i regularnie występował ze swoimi podopiecznymi jako solista na koncertach w kawiarni Zimmermanna. Drugą solową partię często wykonywali jego synowie, którzy wyrośli na wybitnych muzyków stylu galant. Interesujący wydaje się pomysł konfrontacji koncertów wielkiego ojca z Concerto F-dur jego najstarszego syna, Wilhelma Friedemanna.

/Urszula Oleksiak/

Ceny biletów: 15 zł (młodzież do 26 roku życia), 30 zł (dorośli) / drugi koncert dnia: 1 zł (młodzież do 26 roku życia), 15 zł (dorośli).

Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign