i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Program sezonu 2018/2019

Repertuar nowego sezonu FN
już dostępny na naszej stronie!

Więcej...

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Dyrektor Artystyczny FN
JACEK KASPSZYK

Więcej...

Chór Filharmonii Narodowej

Dyrektor Chóru
Bartosz Michałowski

Więcej...
Powrót do listy koncertów

Repertuar

Ocalić od zapomnienia
Rodzaj koncertu: Symfoniczne, oratoryjne, chóralne
Sala: Koncertowa
Abonament: D2 - Koncerty symfoniczne, Z2 - Złoty abonament
Cena: 25, 35, 45, 50, 60 zł
Wykonawcy
Program
Paweł Klecki
- Wariacje orkiestrowe op. 20 [17']
Aleksander Tansman
- II Koncert fortepianowy [25']
Przerwa [20']
Roman Palester
- Muzyka do baletu Pieśń o ziemi [38']

W roku 2017 przypada 110. rocznica urodzin Romana Palestra, kompozytora odciętego od kraju przez dekady „żelazną kurtyną”. Zaliczany do najbardziej obiecujących twórców swego pokolenia w okresie stalinizmu wybrał los emigranta i nawiązał współpracę z Radiem Wolna Europa (był szefem działu kulturalnego w redakcji polskiej) – to zaś stało się przyczyną dwudziestoletniego zapisu cenzorskiego na jego twórczość. Mimo formalnego cofnięcia go już w roku 1977, niezwykle ciekawa i różnorodna twórczość Romana Palestra niestety nie zdołała trwale zagościć na polskich estradach. Muzyka do baletu Pieśń o ziemi (1937) to jedna z dość nielicznych kompozycji tego twórcy korzystających ze stylizacji (bardzo oryginalnej) polskiego folkloru.

Młodzieńcze biografie dwóch bliskich pokoleniowo twórców, Pawła Kleckiego i Aleksandra Tansmana były bardzo zbieżne – obaj pochodzili z żydowskich rodzin łódzkich, obaj w Łodzi odbierali muzyczne wykształcenie, występowali też w Łódzkiej Orkiestrze Symfonicznej, później zaś podjęli studia na Uniwersytecie Warszawskim. Później Tansman osiadł na stałe w Paryżu i skupił się na twórczości kompozytorskiej, stając się jednym z najważniejszych reprezentantów neoklasycyzmu w muzyce europejskiej. Jego zdumiewający II Koncert fortepianowy zabrzmiał w roku 1928 w Hollywood Bowl wobec publiczności liczącej 18 tysięcy słuchaczy. Utwór dedykowany Charliemu Chaplinowi (który po latach pomógł rodzinie kompozytora w ucieczce z Europy przed widmem Holocaustu) zawiera dowcipne aluzje do filmów wielkiego komika. 

Klecki po studiach w Berlinie rozpoczął olśniewającą karierę dyrygencką (prowadząc m.in. Berlińską Orkiestrą Filharmoniczną), później rezydował głównie w Szwajcarii i prowadził wiodące światowe orkiestry (m.in. w latach 1966-1970 kierował Orchestre de la Suisse Romande). Był także do czasów II wojny światowej aktywnym i cenionym kompozytorem (później w zasadzie zarzucił twórczość). Efektowne Wariacje orkiestrowe z 1929 r. przypomną o tym niemal zapomnianym dziś aspekcie działalności wielkiego muzyka. 

Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign