Legenda

31.12, od godz. 21:30

Dyrektor Honorowy

Kazimierz Kord

Od roku 2002 Dyrektor Honorowy Filharmonii Narodowej. Jako artysta bardzo związany z własnym krajem, od początku swej działalności prowadził polskie instytucje muzyczne. W 1962 roku został najmłodszym szefem teatru operowego na świecie – dyrektorem i kierownikiem artystycznym Miejskiego Teatru Muzycznego w Krakowie. W czasie ośmioletniej pracy przygotował ok. 30 premier operowych i baletowych, a także reżyserował – dzięki jego działalności instytucja ta osiągnęła szczytowy poziom artystyczny. Przez 4 lata był szefem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach.

Od 1977 do jubileuszowego dla Filharmonii Narodowej roku 2001 był jej Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym. W tym czasie ugruntowała ona swą pozycję w świecie. Z zespołami FN artysta odbył ponad 30 wielkich, uwieńczonych sukcesami, tournée koncertowych, które objęły najważniejsze ośrodki muzyczne świata.

W latach 2005 – 2006 Kazimierz Kord sprawował funkcję Dyrektora Muzycznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Równolegle z działalnością w kraju, rozpoczął występy poza granicami Polski, dyrygując wieloma orkiestrami w Europie, Japonii i Ameryce.

Wielkim jego osiągnięciem na polu muzyki operowej była wieloletnia współpraca z Metropolitan Opera w Nowym Jorku (Dama Pikowa, Aida, Cosi fan tutte, Borys Godunow na otwarcie sezonu 1977/78, Macbeth) i z Operą w San Francisco (m.in. Falstaff i Otello). W Europie związany był z teatrami operowymi Amsterdamu, Monachium, Düsseldorfu, Londynu (Covent Garden) i Kopenhagi (Królewska Opera). W Stanach Zjednoczonych dyrygował wieloma zespołami symfonicznymi m.in. w Chicago, Cleveland, Pittsburghu, Detroit, Dallas, Cincinnati (gdzie przez pewien czas był pierwszym gościnnym dyrygentem). W Europie koncertował m.in. w Londynie, Paryżu, Berlinie, Wiedniu, Rzymie, Amsterdamie, Leningradzie, Hamburgu, Kolonii, Frankfurcie, Moskwie i Stuttgarcie. W latach 80-tych przez 6 sezonów był szefem Orkiestry Südwestfunk Baden Baden. W Japonii był gościem orkiestr m.in. w Osace i Tokio.

Jego zainteresowania artystyczne obejmują dzieła różnych epok i stylów, jednak preferencje muzyczne koncentrują się na wielkich formach o dużych napięciach dramatycznych i utworach współczesnych, prezentowanych m.in. podczas „Warszawskiej Jesieni”, „Forum Lutosławskiego” czy „Donaueschingen Musiktage”.

Dokonał wielu radiowych i płytowych nagrań dla renomowanych firm płytowych Decca, Deutsche Grammophon, EMI, Philips. Z ostatnich nagrań dokonanych z zespołami Filharmonii Narodowej należałoby wymienić wszystkie symfonie Beethovena (PolMusic, CD Accord), utwory Góreckiego (Philips), Szymanowskiego, Pendereckiego, Panufnika i Szymańskiego (CD Accord). Posiada liczne nagrody i odznaczenia krajowe i zagraniczne.

Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację