Filharmonia Filharmonia Narodowa

Filharmonia Narodowa jest placówką kultury o międzynarodowej renomie

Gmach instytucji - w stylu eklektycznym, wzorowany na Operze Paryskiej - zaprojektował architekt Karol Kozłowski.

Koncert inauguracyjny Filharmonii, złożony z utworów kompozytorów polskich, odbył się 5 listopada 1901. Orkiestrę poprowadził Emil Młynarski, a jako soliści wystąpili Wiktor Grąbczewski (bas) oraz Ignacy Jan Paderewski, światowej sławy pianista, kompozytor i przyszły mąż stanu.

Więcej o historii... tutaj

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Poznaj orkiestrę
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Chór Filharmonii Narodowej
Poznaj chór
Chór Filharmonii Narodowej
Orkiestra kameralna Filharmonii Narodowej
Poznaj orkiestrę kameralną
Orkiestra kameralna Filharmonii Narodowej
Historia Filharmonii Narodowej
Więcej o historii Filharmonii Narodowej
Historia Filharmonii Narodowej

Maciej Tomasiewicz

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył studia w ramach specjalności: kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczno- operowa (potem uzyskał tam stopień doktora sztuk muzycznych) w klasie Szymona Bywalca. Uczestniczył w mistrzowskim kursie dyrygenckim prowadzonym przez Michaela Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę, a także w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Gabriela Chmurę, Jacka Kaspszyka czy Larry’ego J. Livingstona. Jest związany z Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna Archetti, z którą współpracował jako skrzypek, a od 2014 roku jako jej dyrygent. W latach 2015–2019 prowadził z sukcesami Polską Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną w Bytomiu oraz Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jako jedyny dyrygent był dwukrotnym beneficjentem programu Instytutu Muzyki i Tańca Dyrygent-rezydent.

Dotychczas asystował dyrygentom tej miary, co: Gabriel Chmura, Matthew Halls, Michaił Jurowski, Jacek Kaspszyk, Michał Klauza, Christoph König, Alexander Liebreich, Ludovic Morlot, Tadeusz Kozłowski, Antoni Wit. Współpracował jako asystent dyrygenta z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa oraz Teatrem Wielkim w Łodzi. Prowadził koncerty m.in. z Filharmonią Narodową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Filharmonią Kaliską, Śląską, Świętokrzyską, Zielonogórską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej. Współpracuje z Operą Śląską, w której poprowadził m.in. premierę baletową Szeherezada / Medea z muzyką Rimskiego-Korsakowa i Barbera, a także wznowienie Toski, Dziadka do orzechów, Barona cygańskiego oraz Strasznego dworu. W Białymstoku dyrygował m. in. spektaklami Carmen oraz Turandot. Od września 2019 roku – po wygranym konkursie – jest dyrygentem asystentem dyrektora artystycznego Andrzeja Boreyki w Filharmonii Narodowej. W 2020 roku objął stanowisko kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

[2021]