i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Inauguracja sezonu artystycznego 2018/2019

Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej
Jacek Kaspszyk, Seong-Jin Cho
5.10, piątek, 19:30
6.10, sobota, 18:00

Więcej...

Transmisje online

Harmonogram transmisji internetowych naszych koncertów
w nowym sezonie

Więcej...

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Dyrektor Artystyczny FN
JACEK KASPSZYK

Więcej...

Chór Filharmonii Narodowej

Dyrektor Chóru
Bartosz Michałowski

Więcej...

Helsinki Baroque Orchestra

Häkkinen zainspirował swój zespół do delikatnie nastrojowej interpretacji rozległych pastoralnych przestrzeni dzieła, przez które miejscami tylko przemyka cień łagodnego niepokoju. Doskonałe.

Nalen Anthoni, Gramophone , październik 2012 (nagroda Editor's Choice)

Już od ponad 15 lat koncerty i nagrania Helsińskiej Orkiestry Barokowej porywają potęgą emocjonalnej ekspresji i udzielającej się słuchaczom energii. W programach orkiestry znajdziemy liczne współczesne prawykonania dotąd niepublikowanych, czy też świeżo zrekonstruowanych arcydzieł muzyki dawnej. Także i bardziej znane dzieła fińscy muzycy interpretują często w nowy, całkiem nieoczekiwany sposób, skłaniając odbiorców do ich ponownego przemyślenia. Dzięki swoim kreacjom zespół zyskał reputację jednego z najważniejszych propagatorów barokowej muzyki Niemiec i innych krajów basenu Morza Bałtyckiego.

Orkiestra zdobyła uznanie we własnym kraju nowatorskimi interpretacjami oper Haendla i Haydna. Od 2011 roku zespół zyskał nowe, entuzjastyczne grono słuchaczy dzięki comiesięcznym występom w Centrum Muzycznym w Helsinkach. Pionierski dobór repertuaru oraz gościnne występy znakomitych artystów zaowocowały bezprecedensowym zainteresowaniem odbiorców, zaś muzyka dawna zyskała w Finlandii status niemal kultowy.

Aapo Häkkinen to interesujący artysta, który, nader oszczędnie gospodarując gestem i ekspresją, potrafi jednakże nadać swojemu zespołowi nieodparty urok. Ostatecznie ma to oczywiście oparcie w znakomitych umiejętnościach muzyków orkiestry, która ... wydaje się nie mieć sobie równych w krajach skandynawskich.

- Mats Liljeroos, Hufvudstadsbladet, 3 stycznia 2012

Równie dobrze jak w stolicy kraju orkiestra czuje się w bardziej kameralnym otoczeniu, czego dowodem jest festiwal organizowany przez nią w okresie przesilenia letniego w średniowiecznym kamiennym kościółku w idyllicznych plenerach Janakkali.

Brzmienie i ekspresja fińskiej orkiestry poruszały serca słuchaczy w amsterdamskiej sali Concertgebouw, berlińskim Konzerthaus, kolońskiej Filharmonii, a także podczas znaczących festiwali muzycznych w Bremie, Rheingau, Waszyngtonie i Jerozolimie. Spośród solistów i dyrygentów, częstymi gośćmi zespołu są Franco Fagioli, Isabelle Faust, Reinhard Goebel, Erich Höbarth, René Jacobs, Julia Lezhneva, Enrico Onofri oraz Skip Sempé.

Był to jednak tylko punkt kulminacyjny koncertu w każdym calu doskonałego.

- Joachim Lange, Leipziger Volkszeitung, 5 czerwca 2012

WykonawcyKoncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign