i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Koncert symfoniczny

OFN / Wit / Lugansky
Rachmaninow

pt., 23.02, 19:30
sob., 24.02, 18:00

Więcej

Orkiestry świata

Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna
Mirga Gražinytė-Tyla

środa, 28.02, 19:00

Więcej

Po prostu... Filharmonia!

Projekt 4: Prawda źródeł i prawda stylizacji

koncerty 11 i 15 marca

Więcej

Transmisje online w sezonie 2017/2018

Harmonogram transmisji

Najbliższy koncert
7 kwietnia 2018

Więcej

Helsinki Baroque Orchestra

Häkkinen zainspirował swój zespół do delikatnie nastrojowej interpretacji rozległych pastoralnych przestrzeni dzieła, przez które miejscami tylko przemyka cień łagodnego niepokoju. Doskonałe.

Nalen Anthoni, Gramophone , październik 2012 (nagroda Editor's Choice)

Już od ponad 15 lat koncerty i nagrania Helsińskiej Orkiestry Barokowej porywają potęgą emocjonalnej ekspresji i udzielającej się słuchaczom energii. W programach orkiestry znajdziemy liczne współczesne prawykonania dotąd niepublikowanych, czy też świeżo zrekonstruowanych arcydzieł muzyki dawnej. Także i bardziej znane dzieła fińscy muzycy interpretują często w nowy, całkiem nieoczekiwany sposób, skłaniając odbiorców do ich ponownego przemyślenia. Dzięki swoim kreacjom zespół zyskał reputację jednego z najważniejszych propagatorów barokowej muzyki Niemiec i innych krajów basenu Morza Bałtyckiego.

Orkiestra zdobyła uznanie we własnym kraju nowatorskimi interpretacjami oper Haendla i Haydna. Od 2011 roku zespół zyskał nowe, entuzjastyczne grono słuchaczy dzięki comiesięcznym występom w Centrum Muzycznym w Helsinkach. Pionierski dobór repertuaru oraz gościnne występy znakomitych artystów zaowocowały bezprecedensowym zainteresowaniem odbiorców, zaś muzyka dawna zyskała w Finlandii status niemal kultowy.

Aapo Häkkinen to interesujący artysta, który, nader oszczędnie gospodarując gestem i ekspresją, potrafi jednakże nadać swojemu zespołowi nieodparty urok. Ostatecznie ma to oczywiście oparcie w znakomitych umiejętnościach muzyków orkiestry, która ... wydaje się nie mieć sobie równych w krajach skandynawskich.

- Mats Liljeroos, Hufvudstadsbladet, 3 stycznia 2012

Równie dobrze jak w stolicy kraju orkiestra czuje się w bardziej kameralnym otoczeniu, czego dowodem jest festiwal organizowany przez nią w okresie przesilenia letniego w średniowiecznym kamiennym kościółku w idyllicznych plenerach Janakkali.

Brzmienie i ekspresja fińskiej orkiestry poruszały serca słuchaczy w amsterdamskiej sali Concertgebouw, berlińskim Konzerthaus, kolońskiej Filharmonii, a także podczas znaczących festiwali muzycznych w Bremie, Rheingau, Waszyngtonie i Jerozolimie. Spośród solistów i dyrygentów, częstymi gośćmi zespołu są Franco Fagioli, Isabelle Faust, Reinhard Goebel, Erich Höbarth, René Jacobs, Julia Lezhneva, Enrico Onofri oraz Skip Sempé.

Był to jednak tylko punkt kulminacyjny koncertu w każdym calu doskonałego.

- Joachim Lange, Leipziger Volkszeitung, 5 czerwca 2012

WykonawcyKoncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign