i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Program sezonu 2018/2019

Repertuar nowego sezonu FN
już dostępny na naszej stronie!

Więcej...

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Dyrektor Artystyczny FN
JACEK KASPSZYK

Więcej...

Chór Filharmonii Narodowej

Dyrektor Chóru
Bartosz Michałowski

Więcej...

Kameraliści Filharmonii Narodowej - Instrumenty Dęte / fagot

Leszek Wachnik

Jako absolwent Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem Eugeniusza Stoli, kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fagotu Zbigniewa Płużka (dyplom 1995). W latach 1992-1993 był członkiem Polskiej Orkiestry Radiowej, a od 1993 jest pierwszym fagocistą Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Jest laureatem wielu konkursów, zdobył m.in. II i I nagrodę podczas Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie (1988, 1990), II nagrodę w Konkursie Młodych Instrumentalistów we Włoszakowicach (1993), I nagrodę w Akademickim Konkursie Obojowo-Fagotowym w Sieradzu (1996); w 1991 roku był stypendystą firmy YAMAHA, a w 1997 – Wiener Philharmoniker. Artysta od wielu lat koncertuje jako solista i kameralista – zarówno w kraju, jak i za granicą; dokonał licznych nagrań (głównie dla Programu 2 PR oraz ZKP). Był współzałożycielem kwartetu stroikowego Arundo, jest członkiem zespołu Essentia Musica. Poza repertuarem wcześniejszych epok wykonuje również dzieła współczesne – z jego udziałem odbyło się m.in. prawykonanie Koncertu na fagot i orkiestrę smyczkową Witolda Rowickiego (2011).

Współpracuje ponadto z wieloma orkiestrami i zespołami, m.in. z Sinfonią Varsovią i Zespołem Kameralistów „Camerata Vistula”; od 2003 roku koncertuje – również jako solista – z Warsaw Camerata. Leszek Wachnik zajmuje się ponadto działalnością pedagogiczną. Od 1997 roku prowadzi klasę fagotu w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 2008 – kursy mistrzowskie w ramach Janowieckich Interpretacji Muzyki (Janowiec n/Wisłą). Współpracuje również z Otwartą Filharmonią Agrafki Muzycznej. W 2001 roku artysta został uhonorowany przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

Fot. Alicja Szmiga

Zespoły artystyczne
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign