i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Inauguracja sezonu artystycznego 2018/2019

Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej
Jacek Kaspszyk, Seong-Jin Cho
5.10, piątek, 19:30
6.10, sobota, 18:00

Więcej...

Transmisje online

Harmonogram transmisji internetowych naszych koncertów
w nowym sezonie

Więcej...

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Dyrektor Artystyczny FN
JACEK KASPSZYK

Więcej...

Chór Filharmonii Narodowej

Dyrektor Chóru
Bartosz Michałowski

Więcej...

Kameraliści Filharmonii Narodowej - Instrumenty Dęte / fagot

Leszek Wachnik

Jako absolwent Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem Eugeniusza Stoli, kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fagotu Zbigniewa Płużka (dyplom 1995). W latach 1992-1993 był członkiem Polskiej Orkiestry Radiowej, a od 1993 jest pierwszym fagocistą Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Jest laureatem wielu konkursów, zdobył m.in. II i I nagrodę podczas Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie (1988, 1990), II nagrodę w Konkursie Młodych Instrumentalistów we Włoszakowicach (1993), I nagrodę w Akademickim Konkursie Obojowo-Fagotowym w Sieradzu (1996); w 1991 roku był stypendystą firmy YAMAHA, a w 1997 – Wiener Philharmoniker. Artysta od wielu lat koncertuje jako solista i kameralista – zarówno w kraju, jak i za granicą; dokonał licznych nagrań (głównie dla Programu 2 PR oraz ZKP). Był współzałożycielem kwartetu stroikowego Arundo, jest członkiem zespołu Essentia Musica. Poza repertuarem wcześniejszych epok wykonuje również dzieła współczesne – z jego udziałem odbyło się m.in. prawykonanie Koncertu na fagot i orkiestrę smyczkową Witolda Rowickiego (2011).

Współpracuje ponadto z wieloma orkiestrami i zespołami, m.in. z Sinfonią Varsovią i Zespołem Kameralistów „Camerata Vistula”; od 2003 roku koncertuje – również jako solista – z Warsaw Camerata. Leszek Wachnik zajmuje się ponadto działalnością pedagogiczną. Od 1997 roku prowadzi klasę fagotu w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 2008 – kursy mistrzowskie w ramach Janowieckich Interpretacji Muzyki (Janowiec n/Wisłą). Współpracuje również z Otwartą Filharmonią Agrafki Muzycznej. W 2001 roku artysta został uhonorowany przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

Fot. Alicja Szmiga

Zespoły artystyczne
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign