i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Program sezonu 2018/2019

Repertuar nowego sezonu FN
już dostępny na naszej stronie!

Więcej...

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Dyrektor Artystyczny FN
JACEK KASPSZYK

Więcej...

Chór Filharmonii Narodowej

Dyrektor Chóru
Bartosz Michałowski

Więcej...

Profeti della Quinta

Celem męskiego zespołu wokalnego Profeti della Quinta jest wykreowanie wyrazistych i ekspresyjnych, trafiających do współczesnej publiczności interpretacji muzyki XVI i XVII wieku. Temu celowi ma też służyć osadzenie kreacji zespołu w historycznej praktyce wykonawczej zgodnej ze stylem epoki. Trzon zespołu stanowi pięciu śpiewaków, którzy w zależności od repertuaru współpracują z instrumentalistami oraz uzupełniają skład wokalny. Zespół powstał w Galilei (Izrael) z inicjatywy śpiewającego basem klawesynisty Elama Rotema, obecnie zaś ma swoją siedzibę w Bazylei, gdzie jego członkowie kontynuują studia muzyki dawnej w Schola Cantorum Basiliensis. Izraelscy muzycy regularnie występują z kolegami ze Szwajcarii, Japonii i Australii, z którymi łączą ich wspólne ideały muzyczne.

Członkowie Profeti della Quinta aktywnie włączają się w nurt badania i wykonywania dotąd pomijanego repertuaru, którego przykładami mogą być Lamentacje Jeremiasza Emilio de' Cavalieriego (1600) oraz Hashirim asher li'Shlomo Salomona Rossiego (1623) – pierwsza wydana drukiem kompozycja polifoniczna w języku hebrajskim; jej interpretacja przedstawiona przez Profeti della Quinta zyskała szerokie uznanie krytyków. W lipcu 2011 zespół wygrał York Early Music International Young Artists Competition i od tego czasu regularnie występuje w znanych salach koncertowych i na prestiżowych festiwalach na całym świecie, m.in. Festival Oude Muziek w Utrechcie (Holandia), St. Michel en Thiérache (Francja), Rheingau Musik Festival (Niemcy) i wielu innych. W 2014 roku zespół debiutuje w USA i Japonii, koncertuje w Kanadzie, Niemczech, Austrii i Francji oraz wielu innych krajach.

Zespół nagrał kilka płyt CD dla wytwórni PAN Classics oraz Linn Records (m.in. kompozycję Rotema RAPPRESENTATIONE di Giuseppe e i suoi Fratelli oraz muzykę Salomone Rossiego). W 2012 roku, muzycy wzięli udział w filmie dokumentalnym poświęconym temu ostatniemu kompozytorowi, zrealizowanym w jego rodzinnym mieście – Mantui. Wiele spośród koncertów zespołu było transmitowanych i nagrywanych przez rozgłośnie radiowe propagujące muzykę poważną w Wielkiej Brytanii, (BBC3), Szwajcarii, Izraelu, Holandii, Belgii oraz innych krajach. 

WykonawcyKoncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign