i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

Bilety na sezon 2018/2019

Trwa sprzedaż biletów na wszystkie koncerty sezonu!
Więcej...

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Dyrektor Artystyczny FN
JACEK KASPSZYK

Więcej...

Chór Filharmonii Narodowej

Dyrektor Chóru
Bartosz Michałowski

Więcej...

Transmisje online w sezonie 2018/2019

Harmonogram transmisji internetowych naszych koncertów
Więcej...

Profeti della Quinta

Celem męskiego zespołu wokalnego Profeti della Quinta jest wykreowanie wyrazistych i ekspresyjnych, trafiających do współczesnej publiczności interpretacji muzyki XVI i XVII wieku. Temu celowi ma też służyć osadzenie kreacji zespołu w historycznej praktyce wykonawczej zgodnej ze stylem epoki. Trzon zespołu stanowi pięciu śpiewaków, którzy w zależności od repertuaru współpracują z instrumentalistami oraz uzupełniają skład wokalny. Zespół powstał w Galilei (Izrael) z inicjatywy śpiewającego basem klawesynisty Elama Rotema, obecnie zaś ma swoją siedzibę w Bazylei, gdzie jego członkowie kontynuują studia muzyki dawnej w Schola Cantorum Basiliensis. Izraelscy muzycy regularnie występują z kolegami ze Szwajcarii, Japonii i Australii, z którymi łączą ich wspólne ideały muzyczne.

Członkowie Profeti della Quinta aktywnie włączają się w nurt badania i wykonywania dotąd pomijanego repertuaru, którego przykładami mogą być Lamentacje Jeremiasza Emilio de' Cavalieriego (1600) oraz Hashirim asher li'Shlomo Salomona Rossiego (1623) – pierwsza wydana drukiem kompozycja polifoniczna w języku hebrajskim; jej interpretacja przedstawiona przez Profeti della Quinta zyskała szerokie uznanie krytyków. W lipcu 2011 zespół wygrał York Early Music International Young Artists Competition i od tego czasu regularnie występuje w znanych salach koncertowych i na prestiżowych festiwalach na całym świecie, m.in. Festival Oude Muziek w Utrechcie (Holandia), St. Michel en Thiérache (Francja), Rheingau Musik Festival (Niemcy) i wielu innych. W 2014 roku zespół debiutuje w USA i Japonii, koncertuje w Kanadzie, Niemczech, Austrii i Francji oraz wielu innych krajach.

Zespół nagrał kilka płyt CD dla wytwórni PAN Classics oraz Linn Records (m.in. kompozycję Rotema RAPPRESENTATIONE di Giuseppe e i suoi Fratelli oraz muzykę Salomone Rossiego). W 2012 roku, muzycy wzięli udział w filmie dokumentalnym poświęconym temu ostatniemu kompozytorowi, zrealizowanym w jego rodzinnym mieście – Mantui. Wiele spośród koncertów zespołu było transmitowanych i nagrywanych przez rozgłośnie radiowe propagujące muzykę poważną w Wielkiej Brytanii, (BBC3), Szwajcarii, Izraelu, Holandii, Belgii oraz innych krajach. 

WykonawcyKoncerty
Pokaż minione koncerty
Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign