Ewa Podleś (1952–2024) Filharmonia Narodowa

Ewa Podleś (1952–2024)
Ewa Podleś, fot. Andrzej Świetlik

19 stycznia, w wieku 71 lat, zmarła Ewa Podleś, wybitna śpiewaczka operowa.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w Kościele Rzymskokatolickim Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta w Warszawie (pl. Teatralny 18) w dniu 25 stycznia 2024 (czwartek) o godz. 11:30, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej do grobu rodzinnego.

Była laureatką 7. Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, jak również konkursów wokalnych w Atenach, Barcelonie, Genewie, Rio de Janeiro i Tuluzie. W 1984 po raz pierwszy wystąpiła w Metropolitan Opera w Nowym Jorku w Rinaldo Händla, a w 1993 roku zadebiutowała na deskach mediolańskiej Teatro alla Scala (tytułowa rola w Tankredzie Rossiniego). Do Met powróciła w 2008 roku jako La Cieca w Giocondzie Ponchiellego.

Gościła na największych scenach operowych świata, m.in. w Seattle Opera, San Diego Opera, San Francisco Opera, Houston Grand Opera, Dallas Opera, Staatsoper Unter den Linden, Deutsche Oper Berlin, Gran Teatre del Liceu, Teatro Bellini, Teatro alla Scala, La Fenice, Teatro San Carlo, Opéra Bastille w Paryżu, Teatro Real w Madrycie, Metropolitan Opera oraz w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Artystka otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in: Dora Mavor Moore, Gloria Artis, „Złote Berło”, Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego, Nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej, Złoty Medal Fundacji Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Classic FM Magazine uznał Ewę Podleś za jeden z 10 najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku, a w ogólnoświatowym plebiscycie Operaarts.com artystka zaliczona została do grona 100 operowych legend ostatniego półwiecza.