Honorowy Koryfeusz dla Cioci Jadzi! Filharmonia Narodowa

Honorowy Koryfeusz dla Cioci Jadzi!
Jadwiga Mackiewicz podczas wręczenia Honorowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022, fot. Jarosław Deluga

13.11 w Filharmonii Narodowej odbyła się gala wręczenia nagrody środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022.

W tym roku wszystkie indywidualne laury powędrowały do wyjątkowych kobiet związanych z polską muzyką: Agaty Szymczewskiej, Anny Sułkowskiej-Migoń oraz Jadwigi Mackiewicz – zdobywczyni Nagrody honorowej. Za Wydarzenie roku został uznany XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Osobowością roku została skrzypaczka Agata Szymczewska – za działalność edukacyjną i popularyzatorską, przybliżanie postaci Henryka Wieniawskiego w przystępny sposób (również jako Ambasadorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego).

Za Wydarzenie roku uznano XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – za szeroki dostęp do przesłuchań konkursowych poprzez różnorodne platformy cyfrowe. Nagrodę w tej kategorii odebrał Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, organizatora Konkursu.

Nagroda w kategorii Odkrycie roku została przyznana na podstawie otwartego głosowania publiczności. W tym roku melomani zadecydowali o zwycięstwie dyrygentki Anny Sułkowskiej­­-Migoń, nominowanej za szereg sukcesów i nagród w ostatnim sezonie artystycznym, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszej nagrody podczas Konkursu Dyrygenckiego La Maestra w Paryżu.

Nagrodę honorową za całokształt działalności otrzymała Jadwiga Mackiewicz – legendarna Ciocia Jadzia – pedagożka, niestrudzona popularyzatorka muzyki wśród dziecięcej publiczności, dla której przez wiele lat prowadziła liczne koncerty oraz audycje radiowe i telewizyjne.

„Dzień dobry dzieci, dzień dobry państwu” – tymi słowami przez ponad pół wieku rozpoczynała swoje koncerty uwielbiana przez najmłodszych Ciocia Jadzia – Jadwiga Mackiewicz. Prowadziła koncerty w Filharmonii Narodowej od początku lat 60., ucząc dzieci słuchania muzyki. Na każde spotkanie przygotowywała ciekawe zagadki i zadania związane z muzyką: instrumentami muzycznymi, kompozytorami, utworami. Dzieci mogły usłyszeć także specjalnie dla nich ułożone koncerty.

Ciocia Jadzia miała zasadę: utwory muszą być krótkie, a wykonanie najlepsze – nie dlatego, że dziecko odróżni dobre wykonanie od słabego, ale właśnie dlatego, że nie odróżni. A w „kąciku młodego wirtuoza” pierwsze kroki na narodowej estradzie stawiały takie późniejsze gwiazdy jak Janusz Olejniczak, Jakub Jakowicz i czy Marcin Zdunik.

Jej wkład w edukację muzyczną dzieci jest nieprzeceniony. Na koncertach Cioci Jadzi wychowały się całe pokolenia melomanów, a mali słuchacze przyprowadzali później swoje dzieci, a nawet wnuki.

Jadwiga Mackiewicz jest laureatką licznych nagród i wyróżnień m.in. nagrody im. C.K. Norwida, odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ale sama za najcenniejszą nagrodę uważa przyznany jej w 1984 przez dzieci „Order Uśmiechu”.

Koryfeusz Muzyki Polskiej to nagroda przyznawana indywidualnym twórcom, artystom, wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, badaczom oraz animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, a także instytucjom i ważnym wydarzeniom artystycznym, projektom twórczym i edukacyjnym. Przyznaje ją Kolegium Elektorów, w którego skład wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dyrektorzy uniwersyteckich instytutów prowadzących studia z edukacji muzycznej, dziennikarze muzyczni, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni nagrodą we wszystkich kategoriach. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku, Odkrycie Roku oraz Nagroda Honorowa.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Honorowej byli: Jan Krenz, Wojciech Kilar, prof. Jan Ekier, prof. Mieczysław Tomaszewski, Stanisław Skrowaczewski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Jerzy Maksymiuk, Joanna Wnuk-Nazarowa, Wiesław Ochman, Włodzimierz Nahorny, Lidia Grychtołówna. W tym roku do tego szacownego grona dołączyła Jadwiga Mackiewicz – Ciocia Jadzia.

Nagrodzeni otrzymali statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundował Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Gali wręczenia nagród towarzyszył uroczysty koncert w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, którego program w całości poświęcony był muzyce romantycznej, z okazji trwającego Roku Polskiego Romantyzmu. Wystąpili: zespół Vołosi, Monika Wałach-Kaczmarzyk i Karolina Deyl, mistrzyni tradycji z Beskidu Śląskiego, laureatka tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” oraz jej uczennica. Leszek Możdżer oraz Atom String Quartet zaprezentowali jazzowe inspiracje twórczością romantyczną. W drugiej części koncertu wystąpił ukraiński pianista Ivan Shemchuk, laureat II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej oraz Sinfonia Varsovia pod batutą Łukasza Borowicza. Galę prowadziła Katarzyna Sanocka.

Organizatorzy:  Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. Wydarzenie współfinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partner: Filharmonia Narodowa
Mecenasi: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców STOART
Patroni medialni: Polskie Radio S.A., Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.pl, Jazz Forum, JazzPress

www.koryfeusz.org.pl