
Filharmonia Narodowa w ramach swoich działań edukacyjnych już od kilkudziesięciu lat dociera z koncertami do przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, ośrodków kultury oraz do wszystkich zainteresowanych słuchaczy. Spotkania z Muzyką są dla nich szansą na rozwijanie muzycznych zainteresowań. Pozwalają obcować z muzyką różnych okresów historycznych, poznawać jej gatunki i style, specyfikę instrumentów, obserwować grę muzyków, a nawet ruchy tancerzy, wreszcie – doświadczać emocji, jakie rodzą się podczas kontaktu z żywą sztuką.
Koncerty mają charakter kameralny, odbywają się raz w miesiącu od września do czerwca i trwają do 45 minut. Obok artystów, współpracujących z Filharmonią, występuje prelegent, który jest gospodarzem spotkań i przewodnikiem po świecie muzyki. Każdy temat realizowany jest w różnych wersjach, dostosowanych do wieku słuchaczy. Przed pierwszym koncertem we wrześniu do Partnerów zainteresowanych współpracą z nami dostarczane są plakaty i szczegółowe książeczki programowe.
Kontakt: audycje@filharmonia.pl
Cykl „Spotkania z Muzyką” wspiera Partner Filharmonii Narodowej
sopran / skrzypce barokowe / klawesyn, fortepian
Jan Sebastian Bach za życia był znany i ceniony głównie jako organista i kantor, a jego geniusz kompozytorski doceniono dopiero wiele lat po śmierci. Dziś uważany jest za jednego z największych twórców muzyki barokowej. W repertuarze koncertu znajdą się najbardziej znane bachowskie utwory, jak Aria na strunie G, Toccata d-moll, a także fragmenty kantat, barokowe tańce, koncerty czy suity.
Opowieść dla dzieci również osnujemy wokół postaci i dzieł wielkiego kantora z Lipska. Kiedyś i on był dzieckiem, a gdy dorósł chętnie komponował drobne utwory także dla swoich uczniów.
Wokal, instrumenty perkusyjne / klarnet, saksofon altowy / gitara / akordeon
Oczarowani folklorem cygańskim, pragniemy przedstawić grupę artystów związanych z muzyką Wschodu. Inspiracją dla nich są etniczne brzmienia. Podczas porywającego i pełnego energii koncertu, usłyszymy muzykę Romów z elementami tradycji miejsc, które odwiedzali oni podczas tysiącletniej wędrówki przez Europę: Bułgarii, Bałkanów, Polski oraz Półwyspu Iberyjskiego. Zapraszamy publiczność w każdym wieku na wspólną wyprawę z Caravan of Gypsy!
flet / akordeon / kontrabas / fortepian
W 2022 roku muzyczny świat obchodzi trzydziestą rocznicę śmierci wybitnego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli. Będąc młodym artystą, pragnął tworzyć w nurcie awangardowym. Dopiero pod kierunkiem wybitnej francuskiej pedagog Nadii Boulanger, nauczył się czerpać z ojczystej muzyki. Piazzolla wyprowadził tango z podrzędnych lokali miasta Buenos Aires. Argentyńskie rytmy połączył z polifonią, jazzem i muzyką poważną, tworząc nowy styl – tango nuevo.
Młodszych słuchaczy zabierzemy do słonecznej Ameryki Południowej. Jakiej muzyki słucha się w Argentynie, Brazylii czy Ekwadorze? Na te pytania odpowiemy podczas naszych audycji.
sopran / mezzosopran / tenor / fortepian
Podczas koncertu troje śpiewaków operowych – sopranistka, mezzosopranistka oraz tenor zaprezentują największe przeboje muzyki operowej i operetkowej. W programie znajdą się arie i duety wykonywane z towarzyszeniem fortepianu. Mawia się, że głos ludzki jest najpiękniejszym instrumentem. Ukażemy więc jego różnorodność i możliwości, ale również wspólnie zastanowimy się, jakie wyzwania stoją przed śpiewakami.
Wraz z najmłodszymi słuchaczami odsłonimy kurtynę oraz… zajrzymy za kulisy teatru muzycznego, żeby dowiedzieć się, czym opera różni się od operetki.
sopran lub mezzosopran / flety, instrumenty perkusyjne / gitara, lutnia / viola da gamba
Nasze programy z muzyką dawną przygotowujemy dla Was z troską o ich autentyczne brzmienia, co jest możliwe dzięki muzykom, grającym na kopiach instrumentów historycznych. Tym razem bohaterami koncertu będą między innymi gitara, lutnia, viola da gamba i flety proste. Przemierzając wraz z zespołem liczne kraje średniowiecznej i renesansowej Europy, będziemy odkrywać muzyczne skarby tamtych czasów: dworskie utwory miłosne, pieśni pielgrzymów i tańce, szukając w nich podobieństw i różnic.
Do tropienia śladów muzyki w starych księgach zachęcimy także dzieci. Ciekawe, co opowiedzą nam zawarte w nich ryciny instrumentów, portrety wędrownych muzyków i baśniowe opowieści o dawnych czasach?
aktor / fortepian / elektronika
Stanisław Lem to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych polskich pisarzy XX wieku, którego specjalnością była literatura science fiction. Jego książka Bajki robotów (1964), stała się dla nas punktem wyjścia do stworzenia programu poetycko-muzycznego z udziałem aktora, pianisty oraz członków Chopin University Electronic Music Studio. Pokażemy w nim świat przyszłości, a także spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak będzie wyglądało życie na świecie za sto lub dwieście lat! Dzieciom zaprezentujemy bajki o robotach, kosmitach i latających spodkach. Opowiemy też o planetach Układu Słonecznego i zagadkach Drogi Mlecznej.
dwoje skrzypiec / altówka / wiolonczela
Kwartet smyczkowy tworzą dwoje skrzypiec, altówka i wiolonczela. Skład ten został upowszechniony przez klasyków wiedeńskich w drugiej połowie XVIII wieku i do dziś uważany jest za najdoskonalszy zespół kameralny, w którym instrumentaliści muzykują jak równorzędni partnerzy. Odkrywaniu tajemnic kameralnego muzykowania towarzyszyć będą kompozycje mistrzów muzyki klasycznej, awangardowe brzmienia XX wieku, przykłady muzyki jazzowej i filmowej.
Najmłodszych słuchaczy zabierzemy – razem z tytułową „smyczkową rodziną” – do świata muzyki kameralnej, granej przez dwa, trzy lub cztery instrumenty. Zdradzimy Wam sekrety budowy instrumentów oraz opowiemy ich ciekawą historię.
mezzosopran (Pani Twardowska) / tenor (Pan Twardowski) / baryton (Diabeł) / fortepian
Legenda o Panu Twardowskim stała się inspiracją dla autorów wielu dzieł literackich i muzycznych, a także filmów, gier komputerowych i komiksów. Teraz dołącza do tego zbioru kolejny utwór powstały na zamówienie Działu Edukacji FN – śpiewogra Jarosława Praszczałka. Kompozycja ta traktuje historię renesansowego czarnoksiężnika z dużym poczuciem humoru i przymrużeniem oka, czyniąc z Pana Twardowskiego postać sympatyczną i ponadczasową.
Mamy nadzieję, że wizja bohatera podążającego za swymi pasjami i marzeniami spodoba się zarówno
licealistom, jak i młodszej publiczności.
klarnet / skrzypce / wiolonczela / fortepian
Tym razem weźmiemy udział w wyprawie na Północ – do Norwegii, Danii i Szwecji. Będzie to znakomita okazja do zapoznania się z muzyką skandynawskich kompozytorów oraz niezwykle ciekawą kulturą ich ojczyzn. Z młodzieżą porozmawiamy o mitologii nordyckiej i wikingach, a z najmłodszymi słuchaczami o baśniach Andersena i… królestwie trolli!
Naszymi przewodnikami po tym fascynującym zakątku świata będzie czworo artystów, grających na klarnecie, skrzypcach, wiolonczeli i fortepianie.
dwoje wokalistów / trąbka / fortepian
Koncert z udziałem wokalistów zostanie poświęcony twórczości zmarłego w 2017 roku Zbigniewa Wodeckiego, jednej z największych osobowości polskiej piosenki. W programie znajdą się utwory z repertuaru samego Artysty, ale także twórczość jego estradowych przyjaciół. Wokalistom, tak jak często Zbigniewowi Wodeckiemu, towarzyszyć będzie trąbka.
Dzieciom również proponujemy wędrówkę śladem Zbigniewa Wodeckiego, uśmiechniętego pana w okularach, o bujnych włosach i pięknym głosie, czasem ze skrzypcami lub trąbką w ręku. Koncertując na całym świecie i wykonując wiele piosenek dla dorosłych, nie zapominał o tym, by śpiewać także dla dzieci.