Mistrzowie Muzycznych Krajobrazów: Wodecki i polska muzyka filmowa Filharmonia Narodowa

Przejdź do treści
Mistrzowie Muzycznych Krajobrazów: Wodecki i polska muzyka filmowa
Ewelina Siedlecka-Kosińska i Marcin Jajkiewicz

W pierwszej części zapraszamy słuchaczy do świata przepięknej polskiej muzyki filmowej Jerzego Matuszkiewicza, Waldemara Kazaneckiego, Wojciecha Kilara i Michała Lorenca. W drugiej części przeniesiemy słuchaczy do świata piosenek Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz wokalistów Eweliny Siedleckiej-Kosińskiej (sopran) i Marcina Jajkiewicza (tenor).
Wszystkie transkrypcje utworów na solistów i orkiestrę kameralną zabrzmią w opracowaniu Jana Lewtaka. 

Koncert poprowadzi dziennikarz radiowy Paweł Sztompke.

 

W programie:
Michał Lorenc - Ave Maria z filmu ProwokatorOjciec MateuszTaniec Eleny z filmu Bandyta;
Waldemar Kazanecki – Dom, Noce i dnie, Czarne chmury;
Wojciech Kilar - Portret damy, Pianista, Tango z filmu Zazdrość i medycyna, Z dalekiego kraju;
Jerzy Matuszkiewicz – Życie na gorąco, La valse du mal;
Zbigniew Wodecki - Zacznij od Bacha, Odjechałaś tak daleko, Nad wszystko uśmiech twój, To nie my, Z tobą chcę oglądać świat, Izolda, Partyjka, Zabiorę Cię dziś na bal, Tylko ty, tylko ty, Sobą być, Najszczęśliwszy maj, Opowiadaj mi tak, Rzuć to wszystko co złe, Lubię wracać tam, gdzie byłem
 

 

oragnizator: Fundacja Filharmonia

Zamknij

Krzysztof Bednarczyk

Urodził się w 1958 roku w Gostyninie. Naukę muzyki i gry na trąbce rozpoczął w wieku lat czternastu. W 1981 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W czasie drugiego roku studiów otrzymał stanowisko trębacza w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie – podczas kilkuletniej działalności w tym zespole miał okazję współpracować ze znakomitym muzykiem, byłym szefem Orkiestry, Stefanem Rachoniem.

Od 1984 roku związany z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, od 1990 roku jest jej pierwszym trębaczem-solistą. Przez ponad 30 lat pracy artystycznej w Filharmonii Narodowej zagrał ponad 1000 koncertów w macierzystej siedzibie oraz odbył kilkadziesiąt zagranicznych tournée (Europa, wielokrotnie Stany Zjednoczone i Japonia oraz Ameryka Południowa), podczas których wystąpił w najważniejszych salach koncertowych świata: nowojorskich Carnegie Hall i Avery Fisher Hall, a także Royal Albert Hall, Barbican Centre i Royal Festival Hall w Londynie, Suntory Hall w Tokio oraz salach Monachium, Paryża, Los Angeles, San Francisco, Wiednia i Berlina.

Artysta grał także jako solista z zespołami symfonicznymi w Polsce, w tym kilkakrotnie z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, z którą pod dyrekcją Jacka Kaspszyka i Rafała Janiaka wziął udział w koncertach dla dzieci (utwory Aleksandra Arutiuniana i Jean-Baptista Arbana), a pod batutą Mariusza Smolija i z Nikolaiem Demidenko jako pianistą wykonał Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową Szostakowicza. Występuje także z organistami – Andrzejem Chorosińskim, Krzysztofem Latałą i Wiktorem Łyjakiem. Krzysztof Bednarczyk aktywnie zajmuje się również kameralistyką.

Od 1991 roku koncertuje wspólnie z solistami Orkiestry w Kwintecie Instrumentów Dętych Blaszanych FN. Dokonał wielu nagrań archiwalnych, a także rejestracji muzyki współczesnej i filmowej.

 

[2022]

Strona wykorzystuje COOKIES w celu zwiększenia użyteczności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.