Aleksandra Rojek
Naukę gry na oboju rozpoczęła pod okiem Tytusa Wojnowicza, a kontynuowała ją u Marzeny Jaremko. W roku 2000 za wybitne osiągnięcia otrzymała Stypendium Naukowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2005 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie Stanisława Malikowskiego.
Laureatka wielu konkursów, m.in. I nagrody w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie (2000), III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2005) oraz nagrody specjalnej firmy Yamaha w konkursie obojowo – fagotowym w Łodzi (2005). Brała udział w konkursach, m.in. w Tokio, Marsylii, Belgradzie i Monachium (ARD), jako solistka i z kwintetem dętym. W latach 2004–2005 była członkiem European Union Youth Orchestra.
Przez szereg lat swoje umiejętności doskonaliła u takich oboistów, jak: Jean-Louis Capezzali, Jérôme Guichard, Stefan Schilli, Ingo Goritzki, Diethelm Jonas, Jacques Costarini, Roy Carter, Christopher Cowie, Frank de Bruine, Peter Frankenberg, Alfredo Bernardini oraz Daniel Lanthier.
Artystka prowadzi ożywioną działalność, zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Dokonała wielu nagrań solowych, kameralnych oraz z orkiestrą. Z okazji dziesięciolecia Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej uczestniczyła w prawykonaniu Trinity Concerto na obój i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego. Koncert ten został zarejestrowany i wydany przez CD Accord.
Jako solistka występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej oraz w Filharmonii Świętokrzyskiej z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej.
Współpracuje jako gościnna pierwsza oboistka z takimi zespołami, jak BBC National Orchestra of Wales w Cardiff, BBC Symphony Orchestra w Londynie, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Warszawska Opera Kameralna, Orkiestra Kameralna Hanseatica i Sinfonia Viva.
W latach 2013 – 2015 prowadziła działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
Od 2003 roku piastuje stanowisko solistki oboistki w Orkiestrze Filharmonii Narodowej.
[2020]