Mistrzowie Muzycznych Krajobrazów: Wodecki i polska muzyka filmowa Filharmonia Narodowa

Przejdź do treści
Mistrzowie Muzycznych Krajobrazów: Wodecki i polska muzyka filmowa
Ewelina Siedlecka-Kosińska i Marcin Jajkiewicz

W pierwszej części zapraszamy słuchaczy do świata przepięknej polskiej muzyki filmowej Jerzego Matuszkiewicza, Waldemara Kazaneckiego, Wojciecha Kilara i Michała Lorenca. W drugiej części przeniesiemy słuchaczy do świata piosenek Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz wokalistów Eweliny Siedleckiej-Kosińskiej (sopran) i Marcina Jajkiewicza (tenor).
Wszystkie transkrypcje utworów na solistów i orkiestrę kameralną zabrzmią w opracowaniu Jana Lewtaka. 

Koncert poprowadzi dziennikarz radiowy Paweł Sztompke.

 

W programie:
Michał Lorenc - Ave Maria z filmu ProwokatorOjciec MateuszTaniec Eleny z filmu Bandyta;
Waldemar Kazanecki – Dom, Noce i dnie, Czarne chmury;
Wojciech Kilar - Portret damy, Pianista, Tango z filmu Zazdrość i medycyna, Z dalekiego kraju;
Jerzy Matuszkiewicz – Życie na gorąco, La valse du mal;
Zbigniew Wodecki - Zacznij od Bacha, Odjechałaś tak daleko, Nad wszystko uśmiech twój, To nie my, Z tobą chcę oglądać świat, Izolda, Partyjka, Zabiorę Cię dziś na bal, Tylko ty, tylko ty, Sobą być, Najszczęśliwszy maj, Opowiadaj mi tak, Rzuć to wszystko co złe, Lubię wracać tam, gdzie byłem
 

 

oragnizator: Fundacja Filharmonia

Zamknij

Aleksandra Rojek

Naukę gry na oboju rozpoczęła pod okiem Tytusa Wojnowicza, a kontynuowała ją u Marzeny Jaremko. W roku 2000 za wybitne osiągnięcia otrzymała Stypendium Naukowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2005 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie Stanisława Malikowskiego.

Laureatka wielu konkursów, m.in. I nagrody w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie (2000), III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2005) oraz nagrody specjalnej firmy Yamaha w konkursie obojowo – fagotowym w Łodzi (2005). Brała udział w konkursach, m.in. w Tokio, Marsylii, Belgradzie i Monachium (ARD), jako solistka i z kwintetem dętym. W latach 2004–2005 była członkiem European Union Youth Orchestra.

Przez szereg lat swoje umiejętności doskonaliła u takich oboistów, jak: Jean-Louis Capezzali, Jérôme Guichard, Stefan Schilli, Ingo Goritzki, Diethelm Jonas, Jacques Costarini, Roy Carter, Christopher Cowie, Frank de Bruine, Peter Frankenberg, Alfredo Bernardini oraz Daniel Lanthier.

Artystka prowadzi ożywioną działalność, zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Dokonała wielu nagrań solowych, kameralnych oraz z orkiestrą. Z okazji dziesięciolecia Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej uczestniczyła w prawykonaniu Trinity Concerto na obój i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego. Koncert ten został zarejestrowany i wydany przez CD Accord.

Jako solistka występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej oraz w Filharmonii Świętokrzyskiej z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej.

Współpracuje jako gościnna pierwsza oboistka z takimi zespołami, jak BBC National Orchestra of Wales w Cardiff, BBC Symphony Orchestra w Londynie, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Warszawska Opera Kameralna, Orkiestra Kameralna Hanseatica i Sinfonia Viva.

W latach 2013 – 2015 prowadziła działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Od 2003 roku piastuje stanowisko solistki oboistki w Orkiestrze Filharmonii Narodowej.

 

[2020]

Strona wykorzystuje COOKIES w celu zwiększenia użyteczności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.