100. rocznica urodzin Andrzeja Hiolskiego Filharmonia Narodowa

100. rocznica urodzin Andrzeja Hiolskiego
Matthias Goerne, fot. Marie Staggat

Ledwo się obudziliśmy,/ już zmierzamy do snu./ To nieprawda, nieprawda,/ że przyszliśmy zamieszkać na ziemi – ten fragment wiersza w języku nahuatl zainspirował Mikołaja Góreckiego do napisania kompozycji Zen Tontemiquico (2006). Utwór wprowadza w medytacyjny, momentami szaleńczy trans, łącząc orkiestrowe środki wyrazowe z nawiązaniami do tradycji prekolumbijskiej.

Podróż od narodzin do śmierci jest równie dojmująca w Kindertotenlieder Gustava Mahlera. W roli solisty wystąpi słynny niemiecki śpiewak, Matthias Goerne, oddający w ten sposób hołd Andrzejowi Hiolskiemu – zmarłemu w 2000 roku wybitnemu polskiemu barytonowi, którego 100. rocznica urodzin przypadała 1 stycznia 2022 roku.

Wstęp oraz Śmierć Izoldy z Tristana i Izoldy to przykłady realizacji Wagnerowskiej koncepcji dramatu muzycznego. Ten „memoriał najmocniej romantycznego dramatu” – jak Wagner określił dzieło – stał się na długie lata wzorem muzycznej ekspresji. Do dziś utwór pozostaje w panteonie najpiękniejszych, ale też najbardziej tragicznych utworów wszech czasów.

Po granicy między snem i jawą porusza się IV Symfonia (1976) Walentyna Sylwestrowa. Utwór wyznacza zwrot w twórczości ukraińskiego kompozytora, odchodzącego w latach siedemdziesiątych XX wieku od awangardowego brzmienia. Ostre, radykalne środki wyrazu zderzają się tu z estetyką nawiązującą do neoromantyzmu, pełną melancholijnej melodyjności.

Jan Lech

Andrzej Boreyko

Sezon 2022/2023 to czwarty rok pracy Andrzeja Boreyki na stanowisku dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej. We wrześniu 2022 roku artysta poprowadzi koncert inauguracyjny z Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi jako jej dyrygent rezydent w Teatro alla Scala w Mediolanie.

Do najważniejszych wydarzeń dyrygenta z ostatnich lat należą: tournée z Orkiestrą Filharmonii Narodowej po Hiszpanii, z Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej po Niemczech, a także koncerty z Orchestra Filarmonica della Scala (festiwale w Lublanie, Rheingau, Gstaad i Grafenegg). Artysta występował również gościnnie z takimi zespołami, jak Royal Scottish National Orchestra, Gürzenich-Orchester Köln, Orquesta Sinfonica de Galicia, Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai, Mozarteumorchester Salzburg, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Frankfurter Opern- und Museumsorchester, z orkiestrami symfonicznymi Sydney, Toronto, Seattle, stanu Minnesota, San Francisco, Dallas i Detroit, a także z New York Philharmonic, Chicago Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic. W 2019 roku poprowadził rownież Cleveland Orchestra.

Najbliższe plany Andrzeja Boreyki obejmują koncerty z Philharmonische Staatsorchester Hamburg i London Philharmonic Orchestra. Z Praską Orkiestrą Symfoniczną wystąpi w Pałacu Sztuk w Budapeszcie.

Dyrygent współpracował ponadto z Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Leipzig Gewandhausorchester, Wiener Symphoniker, ORF Radio-Symphonieorchester Wien, Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, Bamberger Symphoniker, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Munchner Philharmoniker, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestre de Paris, Orchestre Philharmonique de Radio France, Tonhalle-Orchester Zurich, London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra i Rotterdam Philharmonic Orchestra.

Jako propagator muzyki współczesnej, Andrzej Boreyko z Orkiestrą Filharmonii Narodowej dokonał nagrań utworów Pawła Kleckiego, Jana Adama Maklakiewicza, Andrzeja Czajkowskiego, Giji Kanczelego, będącymi światowymi premierami fonograficznymi.

W poprzednich latach Andrzej Boreyko pełnił funkcję dyrektora muzycznego takich zespołów, jak Jenaer Philharmonie, Symphoniker Hamburg, Berner Symphonieorchester, Dusseldorfer Symphoniker, Winnipeg Symphony Orchestra, Belgian National Orchestra oraz Naples Philharmonic.