Julia Fischer
Jako jedna z najsłynniejszych skrzypaczek świata, Julia Fischer jest znana także jako wybitna pianistka, kameralistka i nauczycielka gry na skrzypcach. Na pierwsze lekcje gry na instrumencie zaczęła uczęszczać w wieku trzech lat. Zwycięstwo w prestiżowym Yehudi Menuhin International Competition for Young Violinists w 1995 roku zdecydowało o wczesnej karierze artystki, którą rozwinęła dzięki występom z najlepszymi orkiestrami świata, pod batutami takich dyrygentów, jak Herbert Blomstedt, Alan Gilbert, Jakub Hrůša, Vladimir Jurowski, Juanjo Mena, Riccardo Muti, Vasily Petrenko, Thomas Sondergard, Yuri Temirkanov oraz Michael Tilson Thomas.
W bieżącym sezonie Julia Fischer jest Artystką Rezydentką Staatskapelle Dresden i uczestniczy w trasach koncertowych zespołu, dając recitale solowe oraz wykonując muzykę kameralną. W lutym tego roku podejmie współpracę w Riccardem Mutim i Chicago Symphony Orchestra. Świętować będzie także dwudziestolecie współpracy z wiolonczelistą Danielem Müller-Schottem, z którym zaprezentuje Koncert podwójny a-moll op. 102 Johannesa Brahmsa z towarzyszeniem Bamberg Symphony Orchestra. Wystąpi także z Danish National Symphony Orchestra, Orchestra della Svizzera Italiana oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Julia Fischer jest także aktywną kameralistką. W 2010 roku założyła własny kwartet smyczkowy, z którym odbyła liczne trasy koncertowe. Ważną częścią jej kariery muzycznej jest również działalność pedagogiczna, w ramach której towarzyszy w występach swoim studentom. W 2019 roku założyła orkiestrę dziecięcą Kindersinfoniker w swoim rodzinnym Monachium. Artystka nagrała także liczne albumy, wydawane przez Pentatone oraz Deccę, które spotkały się z uznaniem krytyki. W 2017 roku uruchomiła własną platformę muzyczną, JF CLUB, na której udostępnia przedpremierowe zapowiedzi swoich płyt oraz osobiste spostrzeżenia na temat pracy i muzyki.
Julia Fischer otrzymała liczne nagrody, m.in. Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland, Gramophone Award i Deutschen Kulturpreise. Gra na skrzypcach wykonanych przez Giovanniego Battistę Guadagniniego z 1742 roku, a także na instrumencie Philippa Augustina z roku 2018.
[2023]