Lucas Debargue
„Niewiarygodny talent, wizja artystyczna i swoboda twórcza” Lucasa Debargue’a zostały odkryte podczas Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (2015) i wyróżnione cenioną nagrodą Stowarzyszenia Moskiewskich Krytyków Muzycznych.
Artysta jest zapraszany do występów – solowych oraz z wiodącymi orkiestrami – w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak Filharmonia Berlińska, amsterdamski Concertgebouw, wiedeński Konzerthaus, paryskie Théâtre des Champs-Elysées oraz Philharmonie de Paris, londyńskie Wigmore Hall i Royal Festival Hall, Alte Oper we Frankfurcie, Filharmonia Kolońska, Suntory Hall w Tokio, sale koncertowe w Pekinie, Szanghaju, Tajpej, Seulu, a także w legendarnym wnętrzu Wielkiej Sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, w Sali Koncertowej Teatru Maryjskiego w Petersburgu oraz w Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Lucas Debargue regularnie współpracuje z takimi dyrygentami, jak Andrzej Boreyko, Valery Gergiev, Mikhail Pletnev, Vladimir Jurowski, Tugan Sokhiev, Vladimir Spivakov i Bertrand de Billy. W repertuarze kameralnym partnerują mu m.in. Gidon Kremer, Janine Jansen oraz Martin Fröst.
Droga artysty do sukcesu była wysoce niekonwencjonalna. Muzykę poważną odkrył jako dziesięciolatek. Swoją pasję i ciekawość muzyczną rozwijał poprzez rozmaite doświadczenia artystyczne i intelektualne, w tym dogłębne studia w zakresie literatury i filozofii. Bezkompromisowo wierny swoim ideałom, obdarzony olśniewającą zdolnością komunikacji ze słuchaczami, Lucas Debargue czerpie inspiracje z literatury, malarstwa, filmu i jazzu, tworząc bardzo osobiste interpretacje starannie dobranego repertuaru. Znaczną część czasu poświęca na komponowanie. Jest autorem ponad 20 utworów na fortepian solo i zespoły kameralne.
Pod szyldem Sony Classical ukazało się pięć albumów artysty z muzyką Domenica Scarlattiego, Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta, Maurice’a Ravela, Nikołaja Medtnera i Karola Szymanowskiego. Jego najnowsza płyta Żal, nagrana z zespołem Kremerata Baltica i Gidonem Kremerem, ukazała się w sierpniu 2021 roku i jest poświęcona fascynującemu, choć mało znanemu polskiemu kompozytorowi Miłoszowi Maginowi.
[2023]