8. Dni Muzyki Ukraińskiej - koncert oratoryjny Filharmonia Narodowa

8. Dni Muzyki Ukraińskiej - koncert oratoryjny
Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, fot. Grzesiek Mart

Więcej informacji: www.pmv.org.pl

Organizator: "Fundacja Pro Musica Viva"

Tamara Kalinkina

W 2005 roku Tamara Kalinkina ukończyła Narodowy Instytut Muzyki im. Reinholda  Glière’a w Kijowie, a w 2009 Narodową Akademię Muzyczną im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie (pod kierunkiem Aleksandra Dyachenki). Otrzymała szereg nagród w konkursach muzycznych, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Riccardo Zandonaia we Włoszech (2012, pierwsza nagroda oraz na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Mykoły Łysenki w Kijowie (2012, druga nagroda).

Jako solistka współpracowała m.in. z Teatrem Narodowym Operetki Kijowskiej (2004-2010) i Operą Narodową Ukrainy (od 2011).

Przez ostatnich kilka lat artystka zajmowała się intensywną działalnością koncertową i brała udział w licznych tournée. Uczestniczyła też w kursach mistrzowskich we Włoszech u Mietty Sighele oraz Veriano Luchettiego (w Riva del Garda), u Massimiliano Bullo (Maestro Collaboratore di Sala w Teatro alla Scala) i in.

Tamara Kalinkina jest regularną i entuzjastyczną wykonawczynią recitali i posiada szeroki repertuar koncertowy, obejmujący pieśni, romanse, pieśni ludowe i muzykę kameralną. Artystka jest pełna pasji dla nowej twórczości operowej i często bierze udział w produkcjach operowych utworów współczesnych kompozytorów ukraińskich.

[2022; żródło: opera.com.ua]