8. Dni Muzyki Ukraińskiej - koncert oratoryjny Filharmonia Narodowa

8. Dni Muzyki Ukraińskiej - koncert oratoryjny
Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, fot. Grzesiek Mart

Więcej informacji: www.pmv.org.pl

Organizator: "Fundacja Pro Musica Viva"

Bartosz Koziak

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Kazimierza Michalika oraz Andrzeja Bauera, uzyskując dyplom z odznaczeniem. Kształcił się także w Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris w klasie Philippe’a Mullera. Uczestniczył w kursach mistrzowskich w Besançon, Barcelonie, Głuchołazach (u Romana Jabłońskiego) oraz w Żaganiu (u Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera). W 1988 roku otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Elblągu i I nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Konkursie na Indywidualność Muzyczną Krakowa, a także stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest również zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w 2001 roku w Warszawie i laureatem nagrody specjalnej w konkursie Praskiej Wiosny w 2006 roku. W latach 2003 i 2004 był stypendystą Rządu Francuskiego.

Występował m.in. w Konzerthaus w Berlinie, Rudolfinum w Pradze, Cité de la Musique w Paryżu, Teatro Politeama Garibaldi w Palermo, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako solista współpracował z takimi zespołami jak Orkiestra Filharmonii Narodowej, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orchestra Sinfonica Siciliana, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Münchener Kammerorchester, Praską Orkiestrą Symfoniczną, orkiestrami radiowymi w Warszawie i w Budapeszcie, pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, Jana Krenza, Antoniego Wita, Gabriela Chmury, Massimiliano Caldiego. Jest zapraszany na najważniejsze festiwale, m.in. „Warszawską Jesień”, „Festspiele Mecklenburg-Vorpommern”, „Young Euro Classic” w Berlinie. Nagrywał dla Polskiego Radia. Brał udział w pierwszym nagraniu płytowym Concerto grosso Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora.

Od 2008 roku był asystentem prof. Andrzeja Bauera w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a od 2015 adiunktem.

[2022; źródło: www.amuz.bydgoszcz.pl]