Młodego Fryderyka Chopina i dojrzałego Antonína Dvořáka – dwóch wybitnych kompozytorów, których dzieła nieprzerwanie rozbrzmiewają we wszystkich salach koncertowych świata – łączy nie tylko zamiłowanie do folkloru, ale też doskonałe rzemiosło. Obaj potrafili w szczególny sposób przetwarzać tradycję ludową – Chopin wprowadził na europejskie salony polską muzykę ludową, a Dvořák, zainspirowany pieśniami rdzennych Amerykanów i Afroamerykanów, wypracował nieosiągalną dotąd jakość w światowym repertuarze symfonicznym.
Urok muzyki Chopina działał od początku i działa nadal. Miłości do Chopina od Paryża do Tokio nie osłabiły ani zmiany gustów, mody czy poglądów estetycznych, ani badanie wzorów, z których korzystał. W jego młodzieńczym niemal arcydziele, Koncercie fortepianowym f-moll op. 21, arcypolska dusza Chopina spotkała się z francuską elegancją stylu brillant, który rozbrzmiewał w początkach XIX wieku we wnętrzach warszawskich i paryskich salonów. Ów wczesny styl kompozytora kształtowały zatem impulsy różnego rodzaju, ale wszystkie zostały podporządkowane jego wyobraźni. Połączenie to przypieczętowane zostało jedyną na świecie osobowością, która nie boi się ujawnić swojej złożonej genezy i charakteru. Na grobie Chopina w Paryżu leżą zawsze świeże kwiaty, jako symbol kultu ponad wszelkimi różnicami w pojmowaniu jego muzyki.
IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” op. 95 Antonína Dvořáka to zapewne jedna z najbardziej znanych muzycznych widokówek późnego romantyzmu, sądząc po tym, jak często się ją współcześnie „reprodukuje”. Czeski kompozytor stworzył przejmującą i pasjonującą impresję pobytu w Stanach Zjednoczonych – wciąż Nowego (z perspektywy ówczesnych Europejczyków) Świata. Część z wyrazistych i łatwo zapadających w pamięć tematów Symfonii powstała z zachwytu kompozytora nad tradycjami wielokulturowej Ameryki, w których upatrywał źródła dla muzyki przyszłości.
Janusz Ekiert, Bartłomiej Gembicki
(oprac. red. Jan Lech)
organizatorzy:
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
Sinfonia Varsovia
Filharmonia Narodowa
więcej o Festiwalu: centralnyplacmuzyki.pl