III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" Filharmonia Narodowa

Przejdź do treści

 

 

Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury
Mecenasem festiwalu jest PKN ORLEN

Więcej informacji o Festiwalu: www.eufonie.pl

Zamknij

Monika Wolińska

W 2020 roku otrzymała medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2013 roku – dyplom „Piękniejsza Polska w Unii Europejskiej”, przyznawany osobom tworzącym piękno, którym możemy szczycić się przed światem. Monika Wolińska została również wyróżniona przez Prezydenta Miasta Chełm dyplomem i srebrną statuetką za całokształt pracy artystycznej im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego (2018).

Prowadzi aktywną działalność koncertową, współpracując z renomowanymi zespołami w Polsce i na świecie. Jej występ w nowojorskiej Carnegie Hall był pierwszym w historii tej sali koncertem, podczas którego za pulpitem dyrygenckim stanęła Polka (2009). Sztukę dyrygencką Moniki Wolińskiej bardzo trafnie określił David Dubal, zwracając uwagę na jej „wielką wrażliwość i niesamowite wyczucie brzmienia instrumentów w orkiestrze.

Z orkiestrą Sinfonia Varsovia artystka nagrała płytę z kompletem poematów symfonicznych polskiego kompozytora Eugeniusza Morawskiego-Dąbrowy, nominowaną do nagrody Fryderyk 2013.

Debiutowała podczas Lucerne Festival, pracując pod okiem Pierre’a Bouleza (2004). Dyrygowała koncertem z udziałem jednego z najwybitniejszych barytonów naszych czasów Thomasa Hampsona, który na jej zaproszenie po raz pierwszy wystąpił w Polsce w 2014 roku.

Ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie skrzypiec Henryka Bałabana i prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych pod kierunkiem Janusza Staneckiego. Jest także absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), gdzie studiowała dyrygenturę symfoniczno-operową pod kierunkiem Ryszarda Dudka oraz Podyplomowe Studia Ogólnomenedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczestniczyła w kursach dyrygenckich prowadzonych m.in. przez Pierre’a Bouleza, Kurta Masura, Antoniego Wita i Gabriela Chmurę. Przez wiele lat, w charakterze asystentki, współpracowała z Maestro Jerzym Semkowem i Krzysztofem Pendereckim (2007/2008). Była stypendystką programu Hart Institute for Women Conductors w Dallas Opera (2017).

Monika Wolińska ma tytuł profesora UMFC w Warszawie, gdzie prowadzi klasę dyrygentury symfoniczno-operowej; pełni również funkcję kierownika Katedry Dyrygentury.

 

[2022]

Strona wykorzystuje COOKIES w celu zwiększenia użyteczności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.