Federico Colli
Doceniony przez „The Daily Telegraph” za „piękny, delikatny dźwięk i dar lirycznej wypowiedzi”, a przez „Gramophone” uznany za „jednego z bardziej oryginalnych artystów swojego pokolenia”, Federico Colli szybko zwrócił na siebie uwagę międzynarodowej publiczności dzięki przekonującym, niekonwencjonalnym interpretacjom i czystości brzmienia. Zdobywca złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds w 2012 roku został zaliczony przez magazyn „International Piano" do grupy „30 pianistów przed trzydziestym rokiem życia, którzy w nadchodzących latach mogą podbić światowe sceny”. Nagrania artysty dla Chandos Records otrzymały liczne nagrody, w tym Nagranie Roku Presto Classical za album z sonatami Domenica Scarlattiego (2018).
Federico Colli występował na międzynarodowych scenach z takimi orkiestrami, jak Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Symphony Orchestra i BBC Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Basque National Orchestra, Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, Orkiestra Teatru Maryjskiego i Orkiestra Filharmonii Petersburskiej, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI i Orchestre national d’Île-de-France. Współpracował również z cenionymi dyrygentami, takimi jak Valery Gergiev, Vladimir Ashkenazy, Yuri Temirkanov, Juraj Valčuha, Ion Marin, Thomas Søndergård, Ed Spanjaard, Vasily Petrenko, sir Mark Elder, Dennis Russell Davies i Sakari Oramo.
W sezonie 2024/2025 pianista jest artystą rezydentem Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie, gdzie wykonał Rapsodię na temat Paganiniego Siergieja Rachmaninowa pod dyrekcją Tomáša Netopila, ponadto wystąpi z recitalem oraz podczas koncertu muzyki kameralnej z muzykami orkiestry. Inne zobowiązania bieżącego sezonu obejmują występy w Philharmonie de Paris (III Koncert fortepianowy Rachmaninowa z Orchestre national d’Île-de-France i program kameralny), tournée po Wielkiej Brytanii z Nürnberger Symphoniker (V Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena i Koncert fortepianowy Edvarda Griega), debiuty z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. George’a Enescu w Bukareszcie (I Koncert fortepianowy Dmitrija Szostakowicza) oraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wśród zaplanowanych recitali należy wymienić ponowne występy w praskim Rudolfinum, w Brescii i na Bergamo Festival, dwukrotne w Bechstein Hall w Londynie, a także w Rawennie, Rovereto, Chiasso i Vilagarcia. W lutym 2025 roku artysta będzie współpracował z Calidore String Quartet podczas koncertów w Filharmonii Narodowej w Warszawie i Louisiana Museum of Modern Art w Danii.
Urodzony w Brescii w 1988 roku, Federico Colli studiował w Konserwatorium w Mediolanie, Międzynarodowej Akademii Pianistycznej w Imoli i na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem Sergia Marengoniego, Konstantina Bogina, Borisa Petrushansky’ego i Pavla Gililova.
[2025]