Koncert kameralny Filharmonia Narodowa

Przejdź do treści
Koncert kameralny
Quintessence, fot. Wojciech Grzędziński

Zanim Kwintet na flet, obój, klarnet, róg i fagot zamówił u Michała Spisaka Związek Kompozytorów Polskich, artysta zdążył wyjechać z ojczyzny, by w Paryżu szlifować talent pod okiem słynnej Nadii Boulanger. Kto wie, na ile możliwość zapoznania się z francuską kameralistyką pierwszych dekad XX wieku wpłynęła na charakter utworu, pełnego elegancji, zwiewności i atrakcyjnego – wynikającego w dużej mierze z obsady – kolorytu. 

„Nie, młody człowieku, zupełnie nie tak. Więcej rytmu. To taniec ludowy" – w ten sposób Edvard Grieg upomnieć miał młodego Maurice'a Ravela, grającego jeden z tańców sędziwego wówczas twórcy. Wśród licznych opracowań ojczystych melodii wielką popularność zdobyły jego 4 Tańce norweskie op. 35 skomponowane oryginalne na dwa fortepiany, a później przerabiane –  nie tylko przez kompozytora – na rozmaite obsady.

Na przeróżne zestawienia instrumentów przeznaczy został przez Paula Hindemitha modernistyczny cykl Kammermusik, czyli osiem utworów (jakże trafnie) określanych „wpółczesnymi koncertami brandenburskimi”. Sięgając do materiału pierwszego z nich, stworzył kompozycję o mniejszych rozmiarach i obsadzie (na kwintet dęty), dookreśloną jako Kleine Kammermusik.

Cykl sześciu miniatur (bagatel) na kwintet dęty György'a Ligetiego został prawykonany w zdekompletowanej postaci (bez ostatniego, nasyconego interwałami sekundy, utworu) w Budapeszcie w 1953 roku, ponieważ – jak skomentować miał to sam kompozytor – „totalitaryzm nie lubi dysonansów”.

 

Bartłomiej Gembicki

 

Zamknij

Quintessence

Zespół Quintessence tworzą muzycy zatrudnieni na co dzień w trzech wiodących, warszawskich orkiestrach: Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz Polskiej Operze Królewskiej. Wszyscy artyści doskonalili swoje umiejętności i zdobywali doświadczenie studiując na uczelniach muzycznych w  Polsce i  za granicą oraz uczestnicząc w  wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich. Występują zarówno jako soliści, jak i kameraliści. Są laureatami licznych nagród w konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych, zarówno solowych, jak i kameralnych. W lipcu 2023 roku kwintet dęty Quintessence otrzymał III nagrodę podczas III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. Zespół został także wyróżniony nagrodą za najlepsze wykonanie utworu Antoniego Szałowskiego. Quintessence występował także na koncercie towarzyszącym uroczystej gali wręczenie nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2024, odbywającym się w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. W marcu 2024 roku zespół zaprezentował się także na Międzynarodowej Konferencji Instrumentów Dętych Drewnianych w Akademii Muzycznej w Poznaniu w marcu 2024 roku, prowadząc przy okazji kursy mistrzowskie dla studentów. Kwintet zakończył rok koncertem w Instytucie Polskim w Bratysławie.

 

[2025]

Strona wykorzystuje COOKIES w celu zwiększenia użyteczności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.