Andrzej Kosendiak
Andrzej Kosendiak to dyrygent i pedagog, jeden z najaktywniejszych muzyków i organizatorów życia muzycznego w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W latach 2001–2009 pełnił tam funkcję kierownika Międzywydziałowej Pracowni Muzyki Dawnej, W 2021 roku otrzymał tytuł profesora. Obecnie pracuje jako profesor na swojej macierzystej uczelni. W roku 2005 został dyrektorem Filharmonii Wrocławskiej i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans – doprowadził do zmiany oblicza obydwu tych instytucji oraz do przekształcenia ich w Narodowe Forum Muzyki.
Szczególnym zainteresowaniem dyrygenta cieszy się muzyka dawna. W 2013 roku założył zespół Wrocław Baroque Ensemble. Nagrał kompozycje Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (Wrocławska Nagroda Muzyczna 2013), Bartłomieja Pękiela i Marcina Mielczewskiego; większość z tych nagrań była nominowana do nagrody Fryderyk, a w 2019 roku zdobyła ją płyta Mielczewski II („Album Roku: Muzyka Dawna”). W ostatnim czasie zostały wydane kolejne albumy z muzyką staropolską, zawierające kompozycje Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Mikołaja Zieleńskiego i Jacka Różyckiego.
Andrzej Kosendiak regularnie dyryguje zespołami filharmonicznymi w Polsce i poza jej granicami. Występował w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych (współpracował m.in. z University of North Carolina w Chapel Hill) i Chinach. W 2018 roku ukazała się płyta z Widmami Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka, nagrana przez wybitnych śpiewaków i aktorów, Chór NFM i Wrocławską Orkiestrę Barokową. Nagranie to otrzymało Fryderyka 2019 („Album Roku: Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa”). Albumy Antonio Maria Bononcini: La decollazione di San Giovanni Battista Wrocławskiej Orkiestry Barokowej oraz Mikołaj Zieleński: Offertoria et communiones totius anni Wrocław Baroque Ensamble – oba zrealizowane pod batutą dyrektora Narodowego Forum Muzyki – były nominowane w kategorii Baroque Vocal do International Classical Music Awards kolejno w 2020 i 2021 roku. Wydawnictwo z kompozycjami Zieleńskiego zostało nagrodzone Fryderykiem 2021 („Album Roku: Muzyka Dawna”).
[2024]