Koncert symfoniczny Filharmonia Narodowa

Przejdź do treści
Koncert symfoniczny
Sinfonia Iuventus, fot. Piotr Banasik

W ukończonym w 1951 roku Concert Românesc (Koncercie rumuńskim) György Ligeti powraca do wspomnień ze swojego dzieciństwa. Wywodzący się ze społeczności węgierskiej zamieszkałej w Siedmiogrodzie kompozytor, przez lata z wielkim zainteresowaniem zapoznawał się z kulturą ludową rumuńskich Karpat, ulegając fascynacji niepowtarzalnym kolorytem tamtejszej muzyki. W czteroczęściowym dziele pojawia się wiele motywów pochodzących z autentycznych melodii ludowych tego regionu.

Koncert potrójny C-dur op. 56 Ludwiga van Beethovena, przeznaczony na skrzypce, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę, pochodzi z lat 1803–1805. W tym trzyczęściowym dziele uwagę polskich melomanów zwraca zwłaszcza ukłon kompozytora w stronę „stylu polskiego”, za który uznać można finałowego poloneza (Rondo alla Polacca).

IX Symfonia e-moll op. 95 to najsłynniejsze i najczęściej wykonywane dzieło orkiestrowe Antonína Dvořáka. Została stworzona w roku 1893, w trakcie pobytu kompozytora w Stanach Zjednoczonych Ameryki, stąd też wzięło się dodane do niej określenie „Z Nowego Świata”. Wykonana w grudniu tego samego roku w Nowym Jorku, jest na pierwszy rzut oka – podobnie zresztą jak chociażby symfonie Czajkowskiego – dziełem na wskroś konserwatywnym pod względem formalnym. Jej rys nowatorski tkwi jednak w oryginalnej inwencji melodycznej i jakże typowej dla kompozytorów słowiańskich, emocjonalnej dramaturgii oraz ich wrażliwości na motywy pochodzące z lokalnych kultur ludowych i muzyki popularnej (w tym przypadku – z różnych warstw amerykańskiego folkloru). W kulturze amerykańskiej do dzisiaj dzieło pełni funkcję ważnego symbolu, co znalazło swój wyraz nie tylko w fakcie zabrania jej nagrania przez astronautę Neila Armstronga na pokład statku Apollo 11 w trakcie wyprawy na Księżyc w roku 1969, ale także w licznych nawiązaniach do stylistyki tej właśnie Symfonii obecnych w muzyce filmowej pisanej do popularnych amerykańskich westernów, a nawet w ścieżce dźwiękowej Gwiezdnych wojen.


Grzegorz Zieziula

Zamknij

Ana Maria Patiño-Osorio

Należy do grona młodych wyróżniających się dyrygentek, w której krytyk szwajcarskiego dziennika „Le Temps” dostrzegł szczególne połączenie „siły i spokoju ducha”. Urodzona w Medellín w Kolumbii, jest obecnie dyrektorką muzyczną Orquesta Filarmónica de Medellín oraz stypendystką programu Dudamel Conducting Fellowship w Los Angeles Philharmonic (w sezonie 2025/2026). W kwietniu 2024 roku podczas konkursu dla młodych dyrygentów Malko Competition w Kopenhadze zdobyła drugą nagrodę, nagrodę publiczności oraz nagrodę młodzieżowego jury.

Obecny sezon jest dla dyrygentki serią znaczących debiutów w Europie i Ameryce Północnej: z Orquesta y Coro Nacionales de España, Orquesta Sinfónica y Coro de RTVE w Madrycie, Orquesta Sinfónica de Galicia, Orchestre philharmonique de Strasbourg, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Norwegian Arctic Philharmonic, Malmö Symphony Orchestra, Stavanger Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic, Dallas Symphony Orchestra oraz Basque National Orchestra (tournée).

Artystka wystąpi ponownie z Orquesta Sinfónica Nacional del Sodre (Urugwaj). Ana María Patiño-Osorio ostatnio współpracowała z Orchestre national Bordeaux-Aquitaine, Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI, Danish National Symphony Orchestra, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre de Chambre de Lausanne, Geneva Camerata, Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia oraz Orquesta Filarmónica de Bogotá.

Zaangażowana w pracę z młodymi muzykami, od 2015 roku artystka regularnie współpracuje z Orquesta Iberacademy w Medellín, założoną przez dyrygenta Roberto Gonzáleza-Monjasa. W październiku 2023 roku wystąpiła z tym zespołem podczas Mozartwoche w Salzburgu, a rok później odbyła europejską trasę koncertową z Orquesta Juvenil Sinfonía por el Perú z udziałem tenora Juana Diego Flóreza (Madryt, Barcelona, Wiedeń, Genewa i Paryż); dyrygowała również Orchestre de Conservatoire royal de Bruxelles.

Ana María Patiño-Osorio rozpoczęła edukację muzyczną jako saksofonistka. Ukończyła studia licencjackie z dyrygentury orkiestrowej na Universidad EAFIT w Medellín, a następnie w Zürcher Hochschule der Künste pod kierunkiem Johannesa Schlaefli (dyplom magisterski z wyróżnieniem, 2021). W latach 2022–2024 roku była asystentką dyrygenta Orchestre de la Suisse Romande – Jonathana Notta.

Artystka jest finalistką Solti International Conducting Competition (hr-Sinfonieorchester Frankfurt, 2020), laureatką Nagrody Narodowej dla najlepszego dyrygenta Orquesta Filarmónica de Bogotá (2021), była również stypendystką programu Dirigentenforum des Deutschen Musikrates w Niemczech (2019).

 

 

[2026]

Strona wykorzystuje COOKIES w celu zwiększenia użyteczności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.