Ana Maria Patiño-Osorio
Należy do grona młodych wyróżniających się dyrygentek, w której krytyk szwajcarskiego dziennika „Le Temps” dostrzegł szczególne połączenie „siły i spokoju ducha”. Urodzona w Medellín w Kolumbii, jest obecnie dyrektorką muzyczną Orquesta Filarmónica de Medellín oraz stypendystką programu Dudamel Conducting Fellowship w Los Angeles Philharmonic (w sezonie 2025/2026). W kwietniu 2024 roku podczas konkursu dla młodych dyrygentów Malko Competition w Kopenhadze zdobyła drugą nagrodę, nagrodę publiczności oraz nagrodę młodzieżowego jury.
Obecny sezon jest dla dyrygentki serią znaczących debiutów w Europie i Ameryce Północnej: z Orquesta y Coro Nacionales de España, Orquesta Sinfónica y Coro de RTVE w Madrycie, Orquesta Sinfónica de Galicia, Orchestre philharmonique de Strasbourg, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Norwegian Arctic Philharmonic, Malmö Symphony Orchestra, Stavanger Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic, Dallas Symphony Orchestra oraz Basque National Orchestra (tournée).
Artystka wystąpi ponownie z Orquesta Sinfónica Nacional del Sodre (Urugwaj). Ana María Patiño-Osorio ostatnio współpracowała z Orchestre national Bordeaux-Aquitaine, Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI, Danish National Symphony Orchestra, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre de Chambre de Lausanne, Geneva Camerata, Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia oraz Orquesta Filarmónica de Bogotá.
Zaangażowana w pracę z młodymi muzykami, od 2015 roku artystka regularnie współpracuje z Orquesta Iberacademy w Medellín, założoną przez dyrygenta Roberto Gonzáleza-Monjasa. W październiku 2023 roku wystąpiła z tym zespołem podczas Mozartwoche w Salzburgu, a rok później odbyła europejską trasę koncertową z Orquesta Juvenil Sinfonía por el Perú z udziałem tenora Juana Diego Flóreza (Madryt, Barcelona, Wiedeń, Genewa i Paryż); dyrygowała również Orchestre de Conservatoire royal de Bruxelles.
Ana María Patiño-Osorio rozpoczęła edukację muzyczną jako saksofonistka. Ukończyła studia licencjackie z dyrygentury orkiestrowej na Universidad EAFIT w Medellín, a następnie w Zürcher Hochschule der Künste pod kierunkiem Johannesa Schlaefli (dyplom magisterski z wyróżnieniem, 2021). W latach 2022–2024 roku była asystentką dyrygenta Orchestre de la Suisse Romande – Jonathana Notta.
Artystka jest finalistką Solti International Conducting Competition (hr-Sinfonieorchester Frankfurt, 2020), laureatką Nagrody Narodowej dla najlepszego dyrygenta Orquesta Filarmónica de Bogotá (2021), była również stypendystką programu Dirigentenforum des Deutschen Musikrates w Niemczech (2019).
[2026]