30. rocznica śmierci Witolda Lutosławskiego
„Jej niezwykły talent był inspiracją dla moich wysiłków kompozytorskich i mam nadzieję, że będę mógł napisać dla niej jeszcze więcej”. Tak wypowiedział się w 1988 roku Witold Lutosławski na temat wirtuozerii Anne-Sophie Mutter. Wybitna niemiecka skrzypaczka odwzajemniła sympatię polskiego kompozytora, mówiąc: „Otworzył przede mną świat muzyki współczesnej. Pokazał mi barwy skrzypiec, których istnienia nawet nie podejrzewałam”. Lutosławski zadedykował Mutter kilka swoich utworów, w tym Łańcuch II. Dla niej stworzył też orkiestrową wersję Partity, a z okazji ślubu podarował artystce specjalnie skomponowaną kołysankę. Planowanego wielkiego koncertu skrzypcowego, którego solową partię mogłaby wykonać, niestety nie dane było mu już ukończyć.
Z okazji 30. rocznicy śmierci Lutosławskiego Anne-Sophie Mutter powróci na estradę Filharmonii Narodowej, by po raz kolejny wykonać utwory, które powstały ze wzajemnej inspiracji, jaka łączyła tych dwoje wielkich artystów. Program koncertu dopełni orkiestrowa wersja I Kwartetu e-moll Bedřicha Smetany, dzieła określanego jako muzyczna spowiedź cierpiącego na głuchotę czeskiego kompozytora doby romantyzmu.
Bartłomiej Gembicki