Koncert symfoniczny Filharmonia Narodowa

Przejdź do treści
Koncert symfoniczny
Leszek Możdżer, fot. Sisi Cecylia

Jerzy Maksymiuk i Leszek Możdżer należą do najbardziej intrygujących osobistości współczesnego życia muzycznego w Polsce, chociaż ich działalność koncertowa nie ogranicza się do granic kraju. Pierwszy z nich kojarzy się przede wszystkim z repertuarem muzyki poważnej, drugi – z jazzem. Pretekstem do ich nadzwyczajnego spotkania na estradzie Filharmonii Narodowej będzie wspólne wykonanie Koncertu fortepianowego F-dur George’a Gershwina – kompozytora, który przed stu laty efektownie połączył oba te światy. W kontekście swoich jazzowych inspiracji pisał: „starałem się przede wszystkim wyrazić siebie, następnie zaś Amerykę. Z jakiegoś powodu czułem, że to jedno i to samo”.

Fascynację „młodego geniusza, który uczył się szybko” – jak pisano o Gershwinie – budzili również kompozytorzy francuscy przełomu XIX i XX wieku, a zwłaszcza Claude Debussy. Jego kipiący kolorami poemat taneczny Jeux (Gry) skomponowany został dla słynnego zespołu baletowego Siergieja Diagilewa i miał nieszczęście być po raz pierwszy wykonany tuż przed burzliwą premierą Święta wiosny Igora Strawińskiego, która pochłonęła całą uwagę paryskiej publiczności i krytyki. Fabuła baletu opowiadała o trojce tancerzy, wieczornej grze w tenisa i – kluczowym dla rozwoju akcji – zagubieniu piłki.

Ekscytujący program koncertu dopełni spektakularne Bolero Maurice’a Ravela – najsłynniejsza bodaj egzemplifikacja orkiestrowego crescenda.

Bartłomiej Gembicki

Zamknij

Jerzy Maksymiuk

Urodził się w Grodnie w 1936 roku. Studiował kompozycję w klasie Piotra Perkowskiego (dyplom w 1962 roku), grę na fortepianie w klasie Jerzego Lefelda (dyplom w 1964 roku) i dyrygenturę w klasie Bogusława Madeya (dyplom w 1969 roku) w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W 1961 roku zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury.

W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, uznaną wkrótce przez wielu krytyków za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. Zespół pod jego batutą koncertował w tak prestiżowych salach, jak Carnegie Hall, Wiener Musikverein, a także na słynnym londyńskim festiwalu BBC Proms. Sukcesy odniesione z Polską Orkiestrą Kameralną zaowocowały podpisaniem kontraktu z wytwórnią płytową EMI. W 1975 roku Jerzy Maksymiuk został pierwszym dyrygentem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, z którą dwukrotnie odbył tournée po Europie i Stanach Zjednoczonych. W latach 1983−1991 kierował BBC Scottish Symphony Orchestra (koncerty m.in. podczas BBC Proms oraz tournée), a jako wyraz uznania jego osiągnięć w pracy z tym zespołem otrzymał tytuł Conductor Laureate (dyrygent honorowy). W 1990 roku artysta rozpoczął współpracę z English National Opera, w której poprowadził premierowe przedstawienia Don Giovanniego Wolfganga Amadeusa Mozarta i Zemsty nietoperza Johanna Straussa. Występował z tak znakomitymi orkiestrami, jak London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orchestre National de France czy Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Zawsze koncertował też w kraju, często z wyróżnianą przez siebie Sinfonią Varsovią.

Jerzy Maksymiuk nagrał ponad 100 płyt, m.in. dla wytwórni EMI (13 albumów), Hyperion i Naxos. Wiele z nich uhonorowanych zostało nagrodami, m.in. za rejestrację The Confession of Isobel Gowdie Jamesa MacMillana z BBC Scottish Symphony Orchestra dyrygent otrzymał Gramophone Award w kategorii „Best Concerto of the Year” (1992). Jest jednym z dwóch polskich artystów odznaczonych przez Elgar Society prestiżowym złotym medalem za popularyzowanie muzyki Edwarda Elgara.

Jerzy Maksymiuk jest również kompozytorem utworów symfonicznych, kameralnych, baletów, pieśni i muzyki filmowej. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z reżyserami, m.in. z Czesławem Petelskim, Wojciechem Hasem i Krzysztofem Zanussim. Łącznie ogromny dorobek artysty obejmuje muzykę do ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych. Obecnie pochłania go komponowanie muzyki symfonicznej. W ostatnich latach powstały m.in. takie kompozycje, jak Liście gdzieniegdzie spadające na orkiestrę kameralną i fortepian (2011), Vers per archi na orkiestrę smyczkową (2014), Arbor vitae II na sopran, trzy akordeony i orkiestrę symfoniczną (2018), dedykowany zespołowi Motion Trio utwór Gdy marzenia płoną na trzy akordeony (2021) oraz fantazja na fortepian i orkiestrę W ogrodzie marzeń (2024).

Artystę uhonorowano wieloma odznaczeniami, w tym najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego, a także m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Diamentową Batutą Polskiego Radia, nagrodą Fundacji Kultury Polskiej Złote Berło, Złotym Fryderykiem. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Białystok. Szczyci się tytułami doktora honoris causa nadanymi przez University of Strathclyde w Glasgow, Uniwersytet w Białymstoku, Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz warszawski Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.
 

[2026]

Strona wykorzystuje COOKIES w celu zwiększenia użyteczności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.