Władysław Kłosiewicz
Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Accademia Musicale Chigiana w Sienie. Jest ostatnim uczniem Ruggera Gerlina (1899–1983) – najbliższego współpracownika Wandy Landowskiej. Zwycięzca międzynarodowych konkursów klawesynowych w Paryżu (1981), Dijon (1983) i w Monachium (ARD, 1984).
Koncertował w Belgii, Brazylii, Chinach, Czechach, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Libanie, Niemczech, Portugalii, Rosji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech i we Włoszech. Występował m.in. podczas Flanders Festival, Festival Oude Muziek Utrecht, Festival de Paris, Cheltenham Music Festival i Al Bustan Festival w Bejrucie. Współpracował z takimi artystami, jak Frans Brüggen, Roger Norrington, Nikolaus Harnoncourt, René Jacobs, Thomas Hengelbrock, Yehudi Menuhin, Henryk Szeryng oraz z zespołami: Freiburger Barockorchester, Armonico Tributo Austria i Orchestra of the Age of Enlightenment. Jest pierwszym klawesynistą, który podczas jednego recitalu w Carnegie Hall (2018) wykonał Sześć partit Johanna Sebastiana Bacha.
Jego dorobek fonograficzny obejmuje m.in. Partity, Suity angielskie, Suity francuskie i Wariacje Goldbergowskie Bacha, utwory Johanna Jacoba Frobergera i Domenica Scarlattiego, wszystkie dzieła klawesynowe Louisa Couperina i Jeana-Philippe’a Rameau oraz wszystkie utwory Françoisa Couperina (13 CD).
W latach 1993–2017 był związany z Warszawską Operą Kameralną, w której sprawował kierownictwo artystyczne orkiestry barokowej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Z zespołem tym dokonał pierwszej polskiej realizacji wszystkich zachowanych oper Claudia Monteverdiego: Orfeusz, Powrót Ulissesa do ojczyzny i Koronacja Poppei, a także jego nieszporów Vespro della Beata Vergine. Prowadził także od klawesynu m.in. opery Imeneo, Rinaldo, Juliusz Cezar i Ariodante Georga Friedricha Händla.
W latach 1987–2004 pracował jako profesor zwyczajny w Univerität für Musik und darstellende Kunst Graz, gdzie prowadził klasę klawesynu; wykładał też na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Orderem Świętego Stanisława I klasy.
[2023]