Hannu Lintu
Wraz ze „słuchem szczególnie wrażliwym na barwę i ton brzmienia instrumentów” [„Washington Post”] oraz „zdecydowaną dynamiką” [„Baltimore Sun”] Hannu Lintu kontynuuje pracę jako główny dyrygent Finnish National Opera and Ballet. Wcześniejsza współpraca dyrygenta z tą instytucją obejmowała zwieńczone wielkim sukcesem realizacje Kullervo op. 7 Jeana Sibeliusa w 2017 roku, Wozzecka Albana Berga w 2019 roku oraz Ariadnę na Naxos Richarda Straussa w roku 2020. Odzwierciedla to rozwój zainteresowania artysty na polu dzieł operowych. W sezonie 2023/2024 Hannu Lintu będzie także głównym dyrygentem Gulbenkian Orchestra, z którym to zespołem zrealizował serię koncertów cieszących się wielkim uznaniem krytyków.
Najważniejsze występy gościnne artysty w sezonie 2022/2023 obejmują jego wyczekiwane debiuty z New York Philharmonic i Atlanta Symphonic Orchestra, a także – po raz pierwszy w jego karierze – współpracę z Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks i BBC Symphony Orchestra. Dyrygent powraca także do koncertów z Chicago Symphony Orchestra, Orchestre National de Radio France oraz Deutsches Symphonie-Orchester Berlin.
Hannu Lintu brał udział w wielu nagraniach płytowych, wydawanych przez Ondine, BIS, Naxos, Avie i Hyperion, zdobywając wiele laurów, w tym – dwukrotnie – International Classical Music Awards, nominacje do nagród Gramophone i Grammy. Najważniejsze z jego nagrań to Koncerty skrzypcowe Béli Bartóka z 2019 roku (jako solista wystąpił Christian Tetzlaff), a także Related Rocks Magnusa Lindberga, zarejestrowane we współpracy z Finnish Radio Symphony Orchestra, Kaivos Einojuhaniego Rautavaary oraz koncerty skrzypcowe Jeana Sibeliusa i Thomasa Adèsa, nagrane z Augustinem Hadelichem i Royal Liverpool Philharmonic Orchestra.
[2023]