Grigory Sokolov
Dla pełnego odbioru piękna i fascynującej szczerości interpretacji Grigory’ego Sokolova niezbędne jest niepowtarzalne doświadczenie muzyki granej na żywo, tu i teraz. Poetyckie interpretacje rosyjskiego pianisty, które ożywają z mistyczną intensywnością podczas jego koncertów, wynikają z głębokiej wiedzy na temat utworów, znajdujących się w szerokim repertuarze artysty. Podczas swych recitali pianista wykonuje dzieła wszystkich epok: od transkrypcji średniowiecznej polifonii sakralnej, przez kompozycje Williama Byrda, Françoisa Couperina, Jeana-Philippe’a Rameau czy Johanna Jakoba Frobergera po muzykę Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Roberta Schumanna, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa, a także przełomowe dla historii muzyki XX wieku dzieła Siergieja Prokofiewa, Maurice’a Ravela, Aleksandra Skriabina, Siergieja Rachmaninowa, Arnolda Schönberga i Igora Strawińskiego. Wśród pianistów jest powszechnie uznawany za jednego z największych wirtuozów tego instrumentu, artystę podziwianego za wizjonerską przenikliwość, urzekającą spontaniczność i bezkompromisowe oddanie muzyce.
Jego charyzmatyczna gra sprzyja osiągnięciu przez odbiorców takiego poziomu koncentracji, dzięki któremu nawet najbardziej znane kompozycje ukazują się w nowej perspektywie. Podczas recitali Grigory Sokolov wprowadza słuchaczy w intymny kontakt z muzyką, odsłaniając jej głębokie duchowe znaczenia, wykraczające poza poziom powierzchownej wirtuozerii i gwiazdorstwa. Sztuka pianisty opiera się na solidnych fundamentach jego unikatowej osobowości i indywidualnej wizji.
Po dwóch dekadach nieobecności w studiu nagraniowym Grigory Sokolov podpisał kontrakt z Deutsche Grammophon. Współpraca ta umożliwiła prezentację różnych nagrań, zarejestrowanych podczas koncertów na żywo. Pierwszy album zawiera utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Chopina, Bacha, Rameau i Skriabina wykonane podczas festiwalu w Salzburgu (2008). Rok później ukazał się drugi krążek, przybliżający dzieła Schuberta i Beethovena. Trzeci album artysty, wydany w 2017 roku, prezentuje wykonane na żywo koncerty fortepianowe Mozarta i Rachmaninowa. Płytę wzbogacono także o film dokumentalny w reżyserii Nadii Zhdanovej, zatytułowany A Conversation That Never Was: a portrait of Grigory Sokolov, stanowiący kompilację wywiadów z przyjaciółmi i współpracownikami pianisty oraz niepublikowanych wcześniej nagrań prywatnych. W 2020 roku ukazał się podwójny album z utworami Beethovena, Brahmsa i Mozarta. Kolejny projekt fonograficzny Grigory’ego Sokolova stanowi nagranie koncertowe z Pałacu Esterházy w Eisenstadt, zawierające trzy sonaty Josepha Haydna, cztery Impromptus D. 935 Franza Schuberta oraz obfity wybór bisów. Wydawnictwo ukaże się w 2022 roku.
[2022]