Scena Muzyki Polskiej Filharmonia Narodowa

Przejdź do treści
Scena Muzyki Polskiej
Tomasz Ritter, fot. T. Zydattis

Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentujemy polskich artystów i polską twórczość kompozytorską – szczególnie tę mniej obecną w codziennym życiu koncertowym. Pragniemy promować wykonawstwo muzyki polskiej, inspirować muzyków do sięgania po ten repertuar oraz zainteresować słuchaczy szeroko rozumianą polską twórczością muzyczną. Do programu mogą przystąpić instrumentaliści i wokaliści, soliści i zespoły kameralne. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską będą prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, a także w innych instytucjach koncertowych w Polsce.

Organizacja:
Scena Muzyki Polskiej jest finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zamknij

Tomasz Ritter

Zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018) oraz Musica Antiqua Competition w Brugii (2024).

Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in. IX Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. W roku 2018 był nominowany do „Paszportów Polityki”, a w roku następnym - do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej”.

Edukację rozpoczął w rodzinnym Lublinie u Bożeny Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 w Warszawie. W tamtym czasie wielkie znaczenie miały dla niego spotkania z Wiktorem Mierżanowem i Tatianą Szebanową. Równolegle zdobywał doświadczenie na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem i na kursach m.in. u Aleksieja Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Steiera i Tobiasa Kocha.

Jego zainteresowania zaprowadziły go na studia na Wydziale Wykonawstwa Historycznego i Współczesnego w Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego, które w 2019 roku ukończył z wyróżnieniem. Studiował pod kierunkiem Aleksieja Lubimova (fortepian i fortepian historyczny), Michaiła Woskresenskiego (fortepian) oraz  Marii Uspienskiej (klawesyn). W latach 2019–2021 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu u Huberta Rutkowskiego  oraz Menno van Delfta, które ukończył z wyróżnieniem.

Brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, występując solo, kameralnie oraz z towarzyszeniem orkiestry. Współpracował m.in. z Orkiestrą XVIII Wieku, {oh!} Orkiestrą, Bach Collegium Japan, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą takich dyrygentów jak Masaaki Suzuki, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Łukasz Borowicz, Grzegorz Nowak. Kameralnie występował m.in.  z Kwartetem Martinů, Stradivari Quartett, Royal String Quartet, Konstantym Andrzejem Kulką i Tomaszem Strahlem, Stefanem Tararą oraz Benedekiem Csalogiem.

Od 2024 roku prowadzi klasę fortepianu historycznego na Akademii Muzycznej im. F. Nowiejskiego w Bydgoszczy.

[2026]

Strona wykorzystuje COOKIES w celu zwiększenia użyteczności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.