Scena Muzyki Polskiej Filharmonia Narodowa

Przejdź do treści
Scena Muzyki Polskiej
Tansman Trio, fot. Łukasz Niemancewicz

Tansman Trio

Trio o klasycznej, niepopularnej na estradach muzycznych obsadzie, specjalizuje się w muzyce XX wieku, jednak równie chętnie wykonuje dzieła kompozytorów innych epok. Zespół został wyróżniony podczas Tiziano Rossetti International Music Competition w Lugano, Konkursu „Silesia Sonans” w Jeleniej Górze oraz Festiwalu „Szczecin Classic”. Członkinie Tria są laureatkami nagród prestiżowych konkursów międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Concours International de Violon Tibor Varga w Sionie i innych w Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech i Polsce. Wspólna pasja i chęć dzielenia się muzyką połączyły artystki już w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Studiowały także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze i Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie. fot. Łukasz Niemancewicz Scena Muzyki Polskiej Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentujemy polskich artystów i polską twórczość kompozytorską – szczególnie tę mniej obecną w codziennym życiu koncertowym. Pragniemy promować wykonawstwo muzyki polskiej, inspirować muzyków do sięgania po ten repertuar oraz zainteresować słuchaczy szeroko rozumianą polską twórczością muzyczną. Do programu mogą przystąpić instrumentaliści i wokaliści, soliści i zespoły kameralne. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską są prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, a także w innych instytucjach koncertowych w Polsce. Trio koncertuje podczas festiwali muzyki kameralnej, takich jak Krzyżowa- -Music, Festival Ensemble w Radziejowicach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Q'arto Mondi” w Poznaniu, Festiwal „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje” w Warszawie. Regularnie występuje również za granicą w Niemczech, Hiszpanii, Skandynawii, Japonii, na Łotwie, we Włoszech, Namibii i Stanach Zjednoczonych. Zespół we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kameralistów po raz pierwszy zarejestrował II Trio smyczkowe Aleksandra Tansmana – patrona zespołu.

 

Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentujemy polskich artystów i polską twórczość kompozytorską – szczególnie tę mniej obecną w codziennym życiu koncertowym. Pragniemy promować wykonawstwo muzyki polskiej, inspirować muzyków do sięgania po ten repertuar oraz zainteresować słuchaczy szeroko rozumianą polską twórczością muzyczną. Do programu mogą przystąpić instrumentaliści i wokaliści, soliści i zespoły kameralne. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską będą prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, a także w innych instytucjach koncertowych w Polsce.

 

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Scena Muzyki Polskiej”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizatorzy
Zamknij

Agnieszka Podłucka

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec Jana Staniendy oraz w klasie altówki Piotra Reicherta i Katarzyny Budnik. W latach 2019–2021 pełniła rolę zastępcy lidera grupy altówek w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Od 2021 roku pracuje w Filharmonii Narodowej w Warszawie jako altowiolistka, ponadto jest asystentem w klasie altówki i kameralistyki na macierzystej uczelni. W latach 2020–2021 studiowała w klasie skrzypiec historycznych pod kierunkiem Martyny Pastuszki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2021 roku współtworzy zespół Tansman Trio, z którym nagrała płytę Tansman Trio plays Tansman (DUX) uhonorowaną w 2024 roku Diapason d’Or.

Laureatka Międzynarodowego Konkursu Smyczkowego „Primuz” w Łodzi (2021, I miejsce), Międzynarodowego Konkursu Bach Solo w Poznaniu (2021, I miejsce), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2017, I miejsce), Międzyuczelnianego Konkursu Altówkowego w Gdańsku i Krakowie (2017, 2018, I miejsca).

Koncertowała w Niemczech (m.in. w Philharmonie Berlin), Holandii, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej. Brała udział w projektach orkiestrowych, m.in. w piątej edycji Akademii Sinfonia Varsovia (2016–2017), Baltic Sea Philharmonic (2019–2020), European Union Youth Orchestra (2018), Santander Orchestra (2016–2017). W roku 2018 otrzymała stypendium w ramach programu „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W roku 2025 ukazała się pierwsza solowa płyta artystki pt. cascadas (Chopin University Press). Album, będący owocem współpracy Agnieszki Podłuckiej z pianistą i kompozytorem Andrzejem Karałowem, zawiera premierowe nagrania sonat na altówkę i fortepian Pawła Szymańskiego, Andrzeja Karałowa i Andrzeja Czajkowskiego.

 

[2026]

Strona wykorzystuje COOKIES w celu zwiększenia użyteczności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.