Trio Verto
Zespół tworzą cieszący się uznaniem soliści i kameraliści, angażujący się na co dzień w działalność artystyczną na wielu polach: skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, wiolonczelista Marcel Markowski oraz pianista Radosław Kurek. Połączyła ich chęć wspólnego tworzenia oraz pasja wykonywania muzyki kameralnej. Trio zadebiutowało w 2022 roku podczas Festiwalu muzycznego Trzy-Czte-ry w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Ich gra charakteryzuje się wyjątkowym brzmieniem, a sami artyści są obdarzeni charyzmą i umiejętnością poruszania emocji słuchaczy.
Muzycy występują zarówno jako soliści, jak też kameraliści w wielu krajach Europy, Azji oraz obu Ameryk, a także w licznych miastach Polski. Koncertowali m.in. w Malmö Live Konserthus, Gamle Logen Concert Hall w Oslo, Auditorium al Duomo we Florencji, Theatro Municipal w São Paulo, Kaisersaal we Frankfurcie nad Menem, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz większości filharmonii w Polsce.
Owocem muzycznych spotkań artystów są nagrania dla takich wytwórni, jak GENUIN Classics, Bayerischer Rundfunk, Anagram Records, Sarton oraz dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Członkowie zespołu są absolwentami International Menuhin Music Academy w Coppet (Szwajcaria), Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od wielu lat związani są z orkiestrą Sinfonia Varsovia, Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Trio Verto dzieli się swoją wrażliwością artystyczną z publicznością, wykonując arcydzieła światowej muzyki kameralnej podczas starannie przemyślanych recitali.
[2026]